Niektóre z powyższych postów sugerowały że odpowiedź jest zbyt oczywista, stąd, przyznam, przestałem myśleć o konieczności wskazania prawidłowej odpowiedzi. Dzięki za sprowadzenie na ziemię
Większość uczestników ankiety (dziękuję że chciało się Wam w niej uczestniczyć!) odpowiedziała prawidłowo - żadne z opisanych działań nie opisuje przeznaczenia EZD. System ten nie służy do (wieczystej) archiwizacji, to bieżąca registratura, mieszcząca w sobie też archiwum zakładowe, ale z założenia służąca tylko do czasowego przechowywania dokumentów. System ten nie umożliwia też udostępniania danych bezpośrednio w tymże systemie. Kontrolowanie obiegu dokumentacji papierowej może być (i chyba zwykle jest) tylko jego ewentualną dodatkową funkcją. System ten nie umożliwia doręczania korespondencji urząd-obywatel drogą elektroniczną, umożliwia jedynie dokumentowanie takich doręczeń przy pomocy importowanych danych. Systemem teleinformatycznym umożliwiającym wymianę informacji między urzędami jest na ten moment zasadniczo ePUAP, a oprócz niego rzecz jasna szereg systemów tzw. dziedzinowych. Czym jest więc EZD? To zasadniczo elektroniczne akta spraw zamiast papierowych. Proste przełożenie zasad tworzenia dokumentacji ze starych instrukcji kancelaryjnych na postępowanie z dokumentacją elektroniczną. Konto użytkownika w systemie teleinformatycznym, z zasobami zapisywanymi w infrastrukturze informatycznej (nie na płytkach CD czy DVD!), dokumenty elektroniczne, metadane, podpisy elektroniczne i inne dane zapisywane w tych systemach (zgodnie z przepisami o informatyzacji) - zamiast dokumentacji papierowej.
Fajne/ciekawe jest to że to wszystko się zmienia i, powiedzmy za rok, te prawidłowe odpowiedzi mogą wyglądać inaczej - wewnętrzna archiwizacja w EZD może okazać się bardziej problematyczna niż się wydawało, kontrola wyjątków papierowych może stać się standardem dobrze opisanym w systemie, zautomatyzowany eksport/import danych z ePUAP już jest rzeczywistością którą wystarczy opisać jako konieczność, a wymiana innych danych zawsze jest też możliwa.