Autor Wątek: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt  (Przeczytany 5313 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Płeć: Kobieta
Witam,
mam pytanie, ile powinna wynosić rezerwa miejsca na dopływ akt w archiwum zakładowym? Jak to liczycie?

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2015, »
Liczymy, że go nie zabraknie ;D. A serio -  to zależy od tego jaką przestrzenią magazynową dysponuje archiwum i czy pudła oraz teczki na akta są zestandaryzowane, a także ile metrów zwolnią akta przeznaczone do zniszczenia. Te dwie rzeczy stanowią  podstawę dalszych szacunków i kombinacji. W ograniczonej (zawsze! ;)) przestrzeni magazynów archiwum (a na pewno mojego) trzeba lawirować i wykorzystywać każdą sposobność do "ścieśnienia" zasobu, oczywiście w granicach rozsądku.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2015, »
U nas ostatnio rezerwa gwałtownie się zmienia, a że nie jesteśmy w stanie prowadzić brakowań, to niedługo nowo przyjmowane spisy będą lądować na podłodze. Wtedy ktoś się wkurzy, i wstrzyma przyjmowanie, a zacznie brakowania, które będą dokonywane "na gwałt", czyli byle jak. Niestety, nasze archiwum od mniej więcej 3-4 lat tak działa.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2015, »
Dzięki za zainteresowanie wątkiem, ale musiałam podać konkretne liczby  :o Sięgnęłam po zapomniane już książki z archiwistyki i tam znalazłam informację, iż należy uwzględnić dopływ akt w ciągu co najmniej 10 lat, do tego podałam ile średnio w ciągu roku przyjmuję dokumentacji. Mam nadzieję, że taka informacja kierownictwu wystarczy.   

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2015, »
Tej rezerwy nie będzie! bo od 2011 r okres przechowywania wydłużył się wielu dokumentom, a nie które stały się kat.A
Ale co tam przecież tęgie głowy nad jrzwa pracowały, do dzisiaj jest wiele problemów z tego powodu!
jakoś trzeba improwizować:)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2015, »
Od tej rezerwy trzebaby właściwie odjąć szacowaną ilość akt do przekazania i brakowania, też na podstawie danych z poprzednich lat.
Jarek Orszulak

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2015, »
Od tej rezerwy trzebaby właściwie odjąć szacowaną ilość akt do przekazania i brakowania, też na podstawie danych z poprzednich lat.

Te dane znacznie zmienią wynik i chyba rzeczywiście trzeba je uwzględnić.
Przy okazji tych obliczeń wyszło kilka ciekawych rzeczy (zestawiłam dane z lat 2011-2014-dobrze, że istnieje obowiązek zdawania sprawozdań :) , m.in. że przyjmuję co roku więcej akt. W 2014 r. przyjęłam o 1/3 więcej niż w 2011 r. Brakuję średnio co roku tyle samo, ale jest tego prawie o połowę mniej niż przyjmowanych akt. Czyli przyrost jest większy niż ubytek. Ja mam szansę, że dostanę nowe pomieszczenia, ale jak wspomniał kalon przez zmiany w jrwa w 2011 r. (więcej kat. A, więcej ekspertyz, dłuższe okresy przechowywania) będzie coraz większy problem z miejscem.

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2015, »
Trzeba też brać pod uwagę realny przyrost dokumentacji. Nie jest przecież tak, że rok w rok spływają takie same ilości. Jeżeli rośnie papierologia w komórkach, zmniejsza się ilość miejsca na półce w magazynie.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 400
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2015, »
Ja tam na początku roku piszę do komórek z zapytaniem, ile mają akt do przekazania. Mamy harmonogram przyjęć i wiem, czy i na ile akt starczy miejsca. Poza tym trwa ciągła walka o dodatkowe pomieszczenia, więc nigdy nic nie wiadomo   ;D

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2015, »
A ile rocznie przyjmujecie do archiwum/składnicy akt? Mniej więcej...

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 11, 2015, »
ok. 300 mb

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lokal archiwum - jaka rezerwa miejsca na dopływ akt
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2015, »
W tamtym roku przyjęliśmy ok 270 a wybrakowaliśmy ok 70 mb.
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.