Autor Wątek: Akta prowadzone według dwóch JRWA w jednym czasie  (Przeczytany 4539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hurin

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Mam poważny powód do bólu głowy i proszę o pomoc. Otóż w mojej instytucji- zespół oświaty- w latach 1992-1999 dokumentację prowadzono (prowadzono to chyba za duże słowo, bo na dokumentach nie ma praktycznie żadnych sygnatur) w oparciu o dwa wykazy akt a mianowicie:
- załączony do ZARZĄDZENIA Nr 27 MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 15 listopada 1991 r. w sprawie ustalenia ramowego jednolitego rzeczowego wykazu akt dla urzędów terenowych organów rządowej administracji specjalnej do spraw oświaty (posługiwało się nim kuratorium oraz szkoły podległe pod zespół oświaty)
-jednolity rzeczowy wykaz akt dla urzędów terenowych organów rządowej administracji ogólnej ustalony Zarządzeniem Nr 32 Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1990 r. (posługiwała się nim gmina i inne jej jednostki organizacyjne)

Zasady użycia wykazów są trudne do określenia- raczej wolna amerykanka bez kontroli, ale dla mnie chcącego jakoś doprowadzić archiwum do porządku to droga przez mękę. Praktycznie na nowo tworzę i porządkuję teczki, gdyż no cóż... tak dla przykładu: podejrzewam, że mimo wspólnego mianownika "Konkurs" to konkurs na stanowisko dyrektora oraz konkurs "Matematyczny kangur" to jednak nie to samo :o.  Chciałem oprzeć się tylko o wykaz używany przez gminę bo zespół oświaty to jednak jej jednostka organizacyjna, lecz w kwestiach oświatowych jest on dalece niewystarczający. Z kolei wykaz MEN skupia się tylko na oświacie i niczym więcej praktycznie. Proszę o pomoc i radę:)

Offline Aleksander81

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 39
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akta prowadzone według dwóch JRWA w jednym czasie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2015, »
Witaj!
Musisz stosować się do JRWA jaki był zatwierdzony  przez Archiwum Państwowe w tamtych latach, chyba że nie były one wtedy napisane i oddane do zatwierdzenia do AP.
Pozdrawiam 
Pozdrawiam W.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Akta prowadzone według dwóch JRWA w jednym czasie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 07, 2015, »
Skoro na dokumentach nie ma żadnych sygnatur, to skąd przypuszczenie że w ogóle stosowano jakikolwiek jrwa?
Jarek Orszulak

Offline hurin

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Akta prowadzone według dwóch JRWA w jednym czasie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2015, »
Niestety żaden wykaz akt nie był zatwierdzony. Niektóre teczki są opisane symbolem klasyfikacyjnym. Problem w tym, że symbole klasyfikacyjne zaczerpnięte są z dwóch źródeł, a niekiedy użyte niepoprawnie. Gdyby szukać jakieś stałej to mozna podzielić to w ten sposób- budżet i księgowość, zarząd mieniem to zwykle wykaz akt 1990, oświata i kadry- wykaz akt z 1992. Co do pism to jest podobnie.Sygnatury są różne, czasem przepisane z pism otrzymanych z innych instytucji, w innych jeszcze przypadkach nadawane jak w systemie dziennikowym zaś po 1995 roku  na pismach wychodzących sygnatury pojawiają się już tylko sporadycznie- ten stan dominuje nawet dzisiaj.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Akta prowadzone według dwóch JRWA w jednym czasie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2015, »
Po co w tym w ogóle grzebiesz?
Jarek Orszulak

Offline hurin

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Akta prowadzone według dwóch JRWA w jednym czasie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2015, »
By dobrze wypełniać swoje obowiązki ;)  a tak całkiem szczerze to zdaje sobie sprawę , że świata nie naprawię ani cudownie nie uporządkuje całości dokumentacji z lat 90-tych bo straszliwe bagno w przypadku mojego AZ i najchętniej bym to puścił. Jednak ilekroć otwieram tylko jakąś teczkę i widzę jak różnych klas,kategorii są tam wrzucone pisma to po prostu nie mogę całkiem odpuścić. 

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Akta prowadzone według dwóch JRWA w jednym czasie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2015, »
A czy słyszałeś o zasadzie przynależności kancelaryjnej?
Jarek Orszulak