Aktualności:

21 Rocznica IFAR - króciutka refleksja rocznicowa... --> http://www.ifar.pl/index.php/topic,5040.0.html

Menu główne

Numeracja stron

Zaczęty przez Justy89, Lipiec 13, 2015,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Justy89

Wybaczcie mi trochę naiwne pytanie, ale spotkałam się z różnymi opiniami czynnych archiwistów na ten temat.
Czy numeruje się tylko kategorię "A"?

Justy89

I jeszcze chciałam spytać czy usuwanie zszywki też z kategorii "B"?

szycha

W sumie to zależy od tego kto napisał instrukcję archiwalną;p Macie takową w waszym podmiocie? W instrukcji archiwalnej bedącej załącznikiem do Rozporządzenia PRM z 18.01.2011 r., a obowiązującej w urzędach jak urz. marszałkowskie, starostwa, urzędy miasta/gminy, jest mowa o numeracji tylko materiałów archiwalnych, oraz o usuwaniu elementów metalowych z mat. archiwalnych jak i dokumentacji niearchiwalnej o kat. wyższej niż B-10.

Robert2000

W naszym archiwum "wyodrębnionym" mamy pod tym względem rygorystyczne zasady, moim zdaniem, zbyt rygorystyczne. Mianowicie, numerujemy (ale karty, nie strony) w każdej kategorii (i A, i B), i w każdym przypadku usuwamy metalowe części (nawet z B2 i B3).

Hanna Staszewska

A w archiwach państwowych od 2003 r. obowiązują wskazówki o uproszczonych metodach opracowania, które dopuszczają dla zespołów z grupy A3 odstąpienie od paginowania. I takie zespoły można uznać za opracowane  ;D
http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/file/pdf/dec_20_2002.pdf

Justy89

W poprzednim miejscu, gdzie pracowałam, wszystkie teczki, zarówno A i B (obojętnie jaki był okres przechowywania) robiliśmy tak samo, czyli usunięcie metalu i numeracja ołówkiem. Przechodziliśmy kontrole AP i nie mieli nic do zarzucenia.
Natomiast w jednostce, w której jestem aktualnie w instrukcji archiwalnej nie ma ani słowa o numerowaniu. Jeżeli chodzi o części metalowe, to usuwa się je dla kategorii B25 i B50 (składnica akt).