Formułowanie nazwy zespołu odbywa się na początku prac nad nim, przy jego wyodrębnianiu, a powinna odpowiadać nazwie aktotwórcy. W przypadku instytucji podstawowym źródłem mówiącym o nazwie aktotwórcy będzie akt prawny powołujący ją do życia, ewentualnie likwidujący z braku tego pierwszego. Pieczątki i dokumenty to źródło, do którego sięga się w braku aktu założycielskiego, gdyż te nazwy mogły w ciągu lat ulegać zmianie. Sprawy te są opisane w podręcznikach archiwistyki, polecam np. „Metodykę pracy archiwalnej”, red. S. Nawrocki, S. Sierpowski, Poznań 2001, s. 117-124.
Poza tym nie tylko akta PZPR doczekały się wskazówek opracowania – właściwie każde wskazówki dotyczące różnego rodzaju materiałów archiwalnych zawierają ogólne zasady tworzenia nazw zespołów (zbiorów) – mamy np. „Akta miasta X” dla akt miejskich z okresu księgi wpisów, „Akta komisji wyborczych do Sejmu PRL z terenu ... z wyborów przeprowadzonych w dniu...” (itd.) we wskazówkach dotyczących opracowania akt z wyborów do Sejmu PRL i rad narodowych i wiele innych. Dlatego do przepisów szczegółowych odsyłają ostatnie przepisy ewidencyjne, nie wymieniając ich wszystkich, a zatrzymując się tylko nad kwestią nazw obcojęzycznych.
Co do różnorodności w SEZAMIE – za wersję ostateczną odpowiada Komisja Metodyczna każdego archiwum. Część z tych nazw to efekt zaszłości – wiele zespołów zostało opracowanych przed powstaniem obecnie obowiązujących wskazówek metodycznych. Z drugiej strony – wskazówki - to jak nazwa wskazuje – pomoc dla Komisji Metodycznych. Każda z nich podejmuje suwerenną decyzję.
Nie muszę pisać, że porządkowanie zaszłości to bardzo żmudny proces i wymaga on wiele wysiłku ze strony archiwów. Wobec nawału materiału do opracowania sprawa poprawiania tego, co już jest, może się wydać drugorzędna. Może ma Pan jakiś konkretny problem nazewniczy? Jeśli tak, proszę go sprecyzować.
Może ktoś jeszcze wypowie się na temat melioracji nazw zespołów i zbiorów – SEZAM ujawnił różnorodność, która wcale nie ułatwia zautomatyzowanego wyszukiwania.
Pozdrawiam serdecznie