Autor Wątek: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A  (Przeczytany 6243 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Edyta

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« dnia: Styczeń 06, 2006, »
Mam pytanie dotyczące wycinków prasowych, a mianowićie jak je przygotować? czy wycinki powinno się na coś nakleić (jeżeli tak to czym, żeby nie zniszczyć?), czy może je wykserować i te kserówki wpiąć i ponumerować w teczce? czy może wcięte z gazety w wpiąć w teczkę dziurawiąc jeszcze przy okazji i ponumerować?? Jak prawidłowo przygotować teczkę kat. A z wycinkami prasowymi (dotyczącymi pracy własnej jednostki)??? Chodzi mi o porady techniczne.
Pozdrawiam

d.kostyra

  • Gość
Re: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2006, »
Witam
Cytat: "Edyta"
Mam pytanie dotyczące wycinków prasowych, a mianowićie jak je przygotować? czy wycinki powinno się na coś nakleić (jeżeli tak to czym, żeby nie zniszczyć?)

Najlepszy sposób, to wycinać teksty i naklejać na białe kartki, opisując z jakiej gazety pochodzą, datę wydania, stronę i nazwisko autora lub pseudonim. Wycinki prasowe najlepiej gromadzić w teczkach, które systematyzujemy wg tytułu gazety, w którym pojawił się artykuł.

Czy będzie Pani kserować, czy wycinać nie znaczenia. Nie polecam wpinania całej gazety, bo to wprowadza bałagan.

Teczka powinna zawierać ponumerowane strony z wycinkami prasowymi i warto prowadzić skorowidz artykułów w układzie alfabetycznym. W teczce wycinki gromadzimy w układzie chronologicznym.


Są inne sposoby, mniej pracochłonne.

Redakcje wydają i udostępniają gazety w formie elektronicznej (pliki PDF). Można wtedy przechowywać elektronicznie pliki PDF z wycinkami artykułów dot. własnej jednostki.


, czy może je wykserować i te kserówki wpiąć i ponumerować w teczce? czy może wcięte z gazety w wpiąć w teczkę dziurawiąc jeszcze przy okazji i ponumerować?? Jak prawidłowo przygotować teczkę kat. A z wycinkami prasowymi (dotyczącymi pracy własnej jednostki)??? Chodzi mi o porady techniczne.
Pozdrawiam

Offline glucio

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Re: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2016, »
Witam
Cytat: Edyta
Najlepszy sposób, to wycinać teksty i naklejać na białe kartki, opisując z jakiej gazety pochodzą, datę wydania, stronę i nazwisko autora lub pseudonim. Wycinki prasowe najlepiej gromadzić w teczkach, które systematyzujemy wg tytułu gazety, w którym pojawił się artykuł.

Czy będzie Pani kserować, czy wycinać nie znaczenia. Nie polecam wpinania całej gazety, bo to wprowadza bałagan.

Zastanawiam się, czy użycie kleju do wycinków prasowych nie spowoduje widocznego uszkodzenia tychże za jakiś czas (cienki papier gazetowy=przetłuszczenia i przebarwienia) a co za tym idzie problemów z przekazaniem do AP? Mam podobny dylemat: dwa opasłe segregatory wycinków prasowych poukładanych w plastikowe koszulki, kat. A, symbol 063 i muszę coś z tym zrobić. Lepszym sposobem wydaje się kserowanie wycinków ale ksero to jednak kopia oryginału egzemplarza wydawnictwa. Nie mam praktyki z tym casusem, stąd moje refleksje i pytanie.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2016, »
Najlepiej wycinka prasowe chronologicznie wkleić do jakiegoś zeszytu, albo nakleić na luźne kartki a potem zszyć i włożyć w teczkę. Strony ponumerować, nazwać całość zgodnie z wykazem i przekazać do AZ.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
Odp: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2016, »
A trzeba przeszywać wycinki prasowe? A jeśli już - to może włożyć do koperty, a kopertę zszyć i ponumerować?

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2016, »
Takie te unii widziałem.
prawy obrońca lewego słupka

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 28, 2016, »
Witam,
Porządkuję wycinki prasowe - materiał archiwalny. Część z nich to ksera, część to jedna kartka z gazety lub cała gazeta.
Są jednak przypadki, gdy zostawiając jedną kartkę, w przyszłości przeglądający nie będzie wiedział jaki tytuł, że o dacie nie wspomnę.
W takim wypadku, zostawiam kartkę w całości lub nawet całą gazetę - moim zdaniem, dopisywanie ręcznie tytułu i daty to moja nieuprawniona ingerencja.
Czy się mylę ??????

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 28, 2016, »
Opis archiwalny nigdy nie jest nieuprawnioną ingerencją   :P

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: porządkowanie wycinków prasowych - kat. A
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2016, »
Zgoda, ale co zrobić, gdy posiadam kilka stron pozbawionych tytułu i dat - sam nie wiem co to za gazeta. Jeżeli zostawię jedną kartkę, to wówczas za lat kilkadziesiąt kto odgadnie ???? Przy kilku karkach jakiegoś tam czasopisma jest szansa.
Wracając do ingerencji, moim zdaniem pozostawienie kilku kartek dla zachowania oryginalnego tytułu i daty jest o wiele bardziej sensowne, niż moje dopiski.
I jeszcze jedno. Gazeta ma 10 stron. Na pierwszej jest zajawka, na 4 sedno, na 9 zakończenie artykułu. To wówczas mam wyciąć zajawkę ze strony pierwszej, z 4 strony rozwinięcie artykułu i z 9 zakończenie. Nie lepiej zostawić całą gazetę ?