na razie cicho...
bowiem ich prace jeszcze trwają.
Zespół naukowy do opracowania standardu opisu materiałów archiwalnych w archiwach państwowych spotykał się na razie na czterech posiedzeniach. Początkowo zapoznawał się i dyskutował rozwiązania zastosowane w archiwistykach kilku krajów (m.in. kanadyjska, katalońska, szwajcarska, czeska), po tym przystąpił do opracowywania polskiej normy. Na razie prace skupiają się na opisie archiwaliów, który będzie zbudowany na wzór standardu ISAD (G), z uwzględnieniem jednakże polskich obecnych przepisów i rzeczywistości. Posiedzenia wrześniowe umożliwiły wypracowanie fragmentu pierwszej wersji standardu w częściach: Blok identyfikacyjny, Blok proweniencji i kontekstu oraz Blok opisu zawartości, treści i układu. Sporo uwagi poświęcono też zakresowi przygotowywanej normy, tzn. poziomom opisu, które będą uregulowane - niezależnie od tego, czy będą obowiązkowe czy fakultatywne. Na drugim posiedzeniu wrześniowym przedstawiono ten fragment projektu zespołowi naukowemu do opracowania wskazówek metodycznych dotyczących zasad opracowania materiałów archiwalnych w archiwach państwowych, wspólnie dyskutując niektóre przyjęte założenia.
Prace będą kontynuowane. Kolejne posiedzenia zespołów ds. indeksów i ds. standardu opisu planowane są na listopad, zaś zespół ds. opracowania obraduje w tych dniach.
Jest jeszcze (był) zespół naukowy do spraw przygotowania wskazówek metodycznych do opracowania materiałów sfragistycznych w zasobie Archiwów Państwowych. Zakończył on już podstawowe prace przedstawiając projekt wskazówek, który jest obecnie weryfikowany i aktualizowany.