Witam
Ileż świeżości do zrutynizowanego umysłu wnieśc może pytanie nowicjusza! Dzięki
Odpowiem na podstawie własnych doswiadczeń:
1. Czy jednostka archiwalna może w trakcie okresu przechowywania zmieniać miejsce (regał)? Jeżeli tak, w jaki sposób jest to oznaczane w spisach/wykazach?
Nigdy nie zastanawiałem się czy jednostka może, było oczywistym, że zmienia z mnóstwa różnych powodów (odrzucam tu oczywiste konieczności jak przeprowadzka archiwum). Ale postawienie sprawy w ten sposób uświadamia mi, że chyba tak nie powinno być! Niestety w obecnie stosowanych bazach danych nie ma miejsca na informacje o peregrynacji jednostek, choć były już projekty baz przechowujących informacje o miejscu złożenia jednostki.
2. Jakie formy może przyjmować oznaczenie miejsca przechowywania jednostki archiwalnej?
Nie bardzo rozumiem... Może tak: Najłatwiej miejsce przechowywania jednostki opisać numerem magazynu, numerem regału i numerem półki. O to chodziło?
3. Czy liczba lat w oznaczeniu kategorii (np. B5) należy do jakiegoś określonego przedziału/zbioru, czy też jest to dowolna liczba naturalna?
Najczęściej spotykane liczby w kategorii B to 5, 10, 25, 50. Większych niż 50 nie ma, a inne niż wielokrotność 5 to też rzadkość.