Jeśli chodzi o przystępną literaturę dla początkującego użytkownika jedyne co mogę polecić z czystym sumieniem to:
http://komputeks.pl/strony/pjwstk_oracle_9i_kompletny_przewodnik_uzytkownika.htm . Faktycznie w prosty sposób i na ciekawych przykładach wyjaśnia mechanizm działania Oracle od przysłowiowego "zera". Ale generalnie to odradzam kupowanie książek, bo to spore koszty, a większość przeznaczona jest dla zawodowych administratorów. Kilka ciekawych źródeł jest natomiast w sieci. Na początek polecam odwidzić polskie strony domowe wykładowców akademickich. Jest tam sporo materiałów dla studentów np:
http://stencel.mimuw.edu.pl/. Proszę przejrzeć strony domowe pracowników Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej - ta uczelnia to kuźnia kadr Oracle:
http://www.cs.put.poznan.pl/prac/index.html . Warto również poczytać trochę materiałów z konferencji i seminarów Polish Oracle Users Group
http://www.ploug.org.pl/ . Jesli natomiast interesuje Pana tworzenie aplikacji w bazie XE to niestety trzeba bazować na tym co jest w dokumentacji bazy. Ale: ten webowy interfejs, który jest dołączony do XE, standardowo funkcjonuje jako zupełnie oddzielny moduł instalowany na sererze WWW. Nazywa się
HTML DB i może Pan korzystać ze wszystkich materałów Oracle dotyczących tego modułu. Jego pełna dokumentacja znajduje się tutaj:
http://www.oracle.com/pls/db102/portal.portal_db?selected=5. Chociaż myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest ściągnięcie całej dokumentacji bazy Oracle 10G Release 2 (na niej opiera się XE) ze strony:
http://www.oracle.com/technology/documentation/database10gr2.html . Z pewnością znajdzie Pan tam wiele ciekawych informacji dotyczących działania zarówno samej bazy jak i projektowania aplikacji. Zalecam również częste odwiedzanie strony Oracle - publikują sporo ciekawych, opartych na prostych przykładach artykułów.
Pozdrawiam, życzę przyjemnej nauki.