Narodowe Archiwum Cyfrowe > Budowa NAC

7 mln skanów na szukajwarchiwach.pl (a teraz już ponad 20 mln!)

<< < (3/6) > >>

Hanna Staszewska:
To można dość łatwo ustalić:
w sumie na portalu archiwa.gov.pl zamieszczono 19 618 inwentarzy; aby uzyskać wynik dot. tylko archiwów państwowych (bo są tu tez inne instytucje) należy od tej liczby odjąć 204 inwentarze, czyli z 32 archiwów z oddziałami mamy 19 414 inwentarzy.
A na szukajwarchiwach 2 archiwa (z oddziałami): Poznań i Lublin  prezentują 6991 inwentarzy.

Jakie wnioski?

Andrzej Choniawko:
Dziękuję Pani Hanko! Według informacji pomieszczonej na pierwszej opisowej stronie portalu archiwa.gov.pl jest takowych zespołów 19700, czyli 22% ogólnej liczby zespołów przechowywanych w archiwach państwowych. Różnica w stosunku do zaserwowanych przez Panią danych  niebagatelna. Ale jak wiadomo jeśli w w archiwach...Przyjmując liczbę 19700 za wiarygodną i dodając 6991 z szukajwarchiwach odpowiedni wskaźnik wzrasta do 29,8 %.   Nie zmienia to faktu, że przy tej dynamice udostępniania w internecie inwentarzy archiwalnych osiągnięcie wskaźnika bliskiego 100 % dotychczasowego stanu zasobu będzie możliwe w okolicach 2030-2035 r. I może też w tym kontekście warto podjąć rozważania nad prestiżem archiwistów i archiwów państwowych.

Hanna Staszewska:
Panie Andrzeju, jest Pan optymistą :)
Obawiam się, że wskaźnik 100 % udostępnionych inwentarzy jest raczej nieosiągalny, bo przypominam, że zgodnie z zaleceniami NDAP do Internetu dajemy tylko inwentarze zatwierdzone przez komisje metodyczne. W sprawozdaniu statystycznym za 2011 rok (niestety, na stronie archiwa.gov.pl nie ma sprawozdania statystycznego za 2012 rok, jest tylko opisowe, ale stosunek danych pewnie jest podobny) stoi, iż ogółem w archiwach było 90 405 zespołów, a zatwierdzonych inwentarzy było 49 854. I tylko te mogą być prezentowane w Sieci (chyba że zmienią się zalecenia NDAP, bo przecież moglibyśmy prezentować inwentarze w wersji roboczej: zapytajmy użytkowników, czy to im odpowiada). Ale nawet abstrahując od tego, i tak tysiące zatwierdzonych inwentarzy są dostępne tylko w pracowniach naukowych.
Dlaczego?
Może powinien być wprowadzony wymóg obowiązkowej retrokonwersji do postaci elektronicznej wszystkich posiadanych przez archiwa zatwierdzonych inwentarzy? Bo pewnie w tym jest problem, że wiele z nich istnieje tylko na papierze...

PS. I jeszcze trochę liczb: wg sprawozdania archiwów za 2012 rok przechowują one 41 428 507 jednostek inwentarzowych, z czego 11 297 807 jednostek jest uznanych za opracowane.
I teraz pytanie: ile opisów jednostek inwentarzowych (a nie inwentarzy) jest prezentowanych w Internecie, w rozbiciu na archiwa.gov.pl i SwA? Czy ktoś dysponuje takimi danymi?

Maciej Zdunek:

--- Cytat: Hanna Staszewska w Wrzesień 17, 2013, ---I teraz pytanie: ile opisów jednostek inwentarzowych (a nie inwentarzy) jest prezentowanych w Internecie, w rozbiciu na archiwa.gov.pl i SwA? Czy ktoś dysponuje takimi danymi?

--- Koniec cytatu ---
Ja dysponuję  :)

Przynajmniej jeśli chodzi o SwA: 1 029 919 opisów na poziomie jednostki.
A o ile dobrze patrzę na archiwa.gov.pl jest 2 247 317.

Andrzej Choniawko:
Pani Hanko! Co Pani śmie sugerować. Pytać o takie rzeczy "przypadkowych" użytkowników. A odpowiedź na pytanie "dlaczego" jest prosta jak przysłowiowa konstrukcja cepa. Brak jakichkolwiek materialnych, a także często ambicjonalnych  motywów skłaniających do zintensyfikowania działań w rzeczonej sferze. Ale jeśli w podręczniku archiwistyki sławi się wyższość inwentarzy papierowych inwentarzy nad elektronicznymi...   

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej