Spieszę przypomnieć, że wyszukiwarka w bazie PRADZIAD w takiej postaci funkcjonuje od początku czyli od 2002 r., kiedy pierwszy raz dane o aktach metrykalnych i stanu cywilnego udostępnione zostały w Internecie.
Użytkownik, który zna tylko nazwę lub jej część, wpisuje to, co wie, w pierwszym polu, wówczas program przeszukuje zawartość 4 pól wymienionych w informacjach o bazie. Jeśli chce zawęzić wynik wyszukiwania, wpisuje inne znane informacje.
Co do podziałów administracyjnych - dodano w bazie danych informacje, które mogą pomóc ustalić dokładne położenie poszukiwanej miejscowości, co jest istotne zwłaszcza w przypadku powtarzających się nazw miejscowych. Podstawą ustalania położenia był podział administracyjny obowiązujący w czasie tworzenia bazy i wykonywania kwerendy w archiwach. W przypadku miejscowości, które obecnie są poza terenami Polski, przyjęto ich przynależność administracyjną w okresu międzywojennego, opierając się na skorowidzu nazw miejscowych Bystrzyckiego. Do tego skorowidza, jak i do wykazu nazw urzędowych z okresu powojennego łatwiej dotrzeć niż do informacji o podziałach administracyjnych sprzed 1918. Przypominam, chodzi o ustalenie położenia miejscowości i jej przynależności terytorialnej do konkretnego archiwum, a nie odtworzenie podziałów administracyjnych z okresu wytworzenia akt. O tym można pisać we wstępach do inwentarzy