Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

akty notarialne

Zaczęty przez bolekk, Luty 06, 2013,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

bolekk

Witam
w archiwum zakładowym urzędu gminy znajdują się teczki z odpisami akt notarialnych z 2000 i 2001 r. przysyłanych do urzędu  przez notariuszy (odpisy te dotyczą darowizn, kupna-sprzedaży działek osób prywatnych) . Na teczkach nie ma symbolu z JRWA w związku z tym mam pytanie. Czy można zastosować symbol JRWA z rozporządzenia z 1999 r.( Dz.U.99.112.1319) tj. 6010 - Ewidencja dokumentacja podstawowa nieruchomości dla tych akt czy może jakiś inny ?. Proszę o informację jak klasyfikujecie tego typu akta .
W sumie to wytwórcą tych akt jest notariusz, on ma oryginały , jeden odpis ma właściciel , drugi wpływa do urzędu więc chyba nie powinniśmy kwalifikować tych akt jako kat. A ?

bela

Witam i odświeżam temat :)
Ja też znalazłam w archiwum wypisy z aktów notarialnych bez nadanej kategorii. Jak je klasyfikujecie? Proszę podpowiedzcie ;)

paco1987

Mam identyczne pytanie...bo u mnie jest klasyfikacja 7224...kat. brak..tak na teczkach jest.

stany

Akty notarialne podejrzewam, że są powiązane ze sprawami prowadzonymi przez urząd i powinny znajdować się w teczkach dotyczących tych spraw. Jeżeli są to wtórniki, to należy zakwalifikować do kat. BC.

Bolek

Może to być to związane ze sprawami podatkowymi, albo prawem pierwokupu?
prawy obrońca lewego słupka

stany

Tematyka powiązania aktów n.  może być różna, jeżeli są to wtórniki należy zakwalifikować do kat. BC.

bela

#6
Prawdopodobnie te odpisy związane są z prawem pierwokupu, gdyż "...notariusz sporządzający umowę sprzedaży jest zobowiązany do zawiadomienia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o treści umowy (Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami)...". Ale nadal pozostaje problem jak długo je przechowywać. Wtórnikiem raczej nie są, ponieważ nie dotyczą prowadzonych spraw. Spakowano je wg roczników - nawet kilkadziesiąt sztuk w jednym roku.

Zbigniew Marek

Tutaj faktycznie raczej chodzi o wykonywanie przez wójta/burmistrza/prezydenta prawa pierwokupu (art. 109 i nn ustawy o gospodarce nieruchomościami), a zatem zgodnie z jrwa z 1999 r. i noweli z 2003 r. właściwą teczką jest ?72210, Prawo pierwokupu?. Niestety kat. arch. B25 ...

Każdy przekazywany przez notariusza wypis aktu notarialnego powinien wszczynać nową sprawę kończącą się złożeniem przez wójta/burmistrza/prezydenta oświadczenia o skorzystaniu z prawa pierwokupu lub odstąpieniem od skorzystania z tego prawa.

Być może przedmiotowe zbiory wypisów aktów notarialnych dotyczą nieruchomości, co do których z mocy prawa prawo pierwokupu nie przysługiwało i dlatego wypisy te wylądowały w "lewych" teczkach ...

bela

Cytat: Zbigniew Marek w Lipiec 12, 2018,... Być może przedmiotowe zbiory wypisów aktów notarialnych dotyczą nieruchomości, co do których z mocy prawa prawo pierwokupu nie przysługiwało i dlatego wypisy te wylądowały w "lewych" teczkach ...
Jeżeli tak, to czy można wtedy obniżyć kategorię do B10?
Nie mogę znaleźć odpowiedniej klasy w JRWA z 2011 roku...

Zbigniew Marek

Jeżeli tak, to
Cytat: bela w Lipiec 12, 2018,
czy można wtedy obniżyć kategorię do B10?
- raczej nie, bo kategorię archiwalną można "podwyższyć", ale nie można "obniżyć" (takie zasady ...). Poza tym dlaczego B10, a nie np. B5, B3, B2, Bc ...?

Cytat: bela w Lipiec 12, 2018,
Nie mogę znaleźć odpowiedniej klasy w JRWA z 2011 roku...
JRWA z 1999/2003 - "72210, Prawo pierwokupu, kat B25", a JRWA z 2011 - "6823, Zakup nieruchomości, kat. A". Może nie warto szukać ...? ;)

bela

#10
Dziękuję :)
Dlaczego B10? Skoro nie dotyczą pierwokupu, to tak a wszelki wypadek :D, ponieważ czasem do nich zaglądamy.

Leksandra

Dzień dobry
Notariusze przysyłają do gminy akty notarialne w dwóch egzemplarzach ( w przypadku poświadczenia dziedziczenia jeden egz)
raczej wszystkie posiadają kategorię arch przynajmniej BE.

1) wszczynają  sprawy z zakresu opłaty planistycznej teczka 6725 o kat. BE5
2) dot. transakcji, której przedmiotem są nieruchomości gminy lub będące w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych i prawnych ? teczki z zakresu spraw o symbolu 682, 683, 684 i 685, które posiadają kat A lub BE 10
3) w gminach w których na podstawie porozumienia wykonuje się zadania powiatu w zakresie geodezji i kartografii ? akty notarialne są podstawą do dokonywania zmian w operatach ewidencji gruntów (dowody zmian) ? symbol klasyfikacyjny 6620 i tam często są gromadzone w teczkach według kolejności wpływu lub kolejności naniesienia zmiany. Posiadają one kategorię archiwalną BE10 często w wyniku ekspertyzy są przekwalifikowane na wieczyste przechowywanie.
4) akty notarialne służące do naliczenia podatków i opłat są w kserokopiach i mają tam kategorię taką jak te opłaty i podatki

Najlepiej porozmawiać z osobami, które obecnie w jednostce mają do czynienia z aktami notarialnymi a przede wszystkim z Kierownikiem właściwego Archiwum Państwowego

bela

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)

nibeusz

witam, co w przypadku, kiedy akty notarialne mają kat. A? akty notarialne często są zalakowane, jak to pogodzić z podstawami archiwizacji, tj. sznurowaniem, pozbywaniem się dodatkowych elementów, jak np. okładek?

Rovan

Akty notarialne są swoistym wyjątkiem od reguły. W ich przypadku nie ma mowy o usuwaniu elementów metalowych (oczek) itp.
Szycie (sznurowanie) akt kat. A nie jest obecnie obowiązkowe (niektóre AP wręcz tego zabraniają), więc to akurat nie jest problemem przy opracowaniu aktów notarialnych