Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

Kompendium wiedzy archiwisty zakładowego

Zaczęty przez Kajka, Wrzesień 13, 2017,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kajka

Jako archiwista zakładowy chciałabym móc szybko sprawdzić lub potwierdzić swoje przypuszczenia w pewnych kwestiach. Teoretycznie w tym zakresie wsparciem powinni służyć archiwiści z AP ale albo nie idzie dodzwonić się do archiwum albo nie są w stanie udzielić informacji :-/. W tej sytuacji wsparcia szukałabym po stronie NDAP i DKN jednak na ich stronie internetowej próżno jest szukać chociażby podstawowych informacji praktycznych oprócz aktów prawnych które też już częściowo są zdezaktualizowane jak chociażby Zarządzenie Nr 8 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia l5 czerwca 2000r. Jako że sposób przeprowadzania kontroli został wpisany bezpośrednio do ustawy archiwalnej.
w sprawie przeprowadzania przez archiwa państwowe kontroli postępowania z materiałami archiwalnymi wchodzącymi do państwowego zasobu archiwalnego https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/akty_normatywne/zarzadzenie_nr_8_tekst_jednolity.pdf
Zakładka o dokumencie elektronicznym nie była aktualizowana chyba z dziesięć lat :-(

Żeby nie było, że tylko narzekam muszę podkreślić, że udało mi się dotrzeć do informacji których potrzebowałam. Znalazłam je na stronie ANK i muszę bardzo pochwalić krakowskie archiwum za przystępność i poziom szczegółowości treści. Instrukcja prosta konkretna i wręcz powiedziałabym że idiotoodporna.
http://www.ank.gov.pl/nadzor-archiwalny/glowne-zadania-nadzoru-archiwalnego/brakowanie-dokumentacji-niearchiwalnej-w-archi

pochwalić też muszę APW
https://www.warszawa.ap.gov.pl/p,222,postepowanie-z-dokumentacja

Na stronie AP Lublin nie byłam w stanie znaleźć żadnej informacji dotyczącej nadzoru archiwalnego, ale może to wynika z mojego braku umiejętności wyszukiwania informacji :-(
http://lublin.ap.gov.pl/

AP Wrocław
Na stronie taka pstrokacizna, że nie była w stanie informacji znaleźć
http://www.ap.wroc.pl/

AP Rzeszów informuje, że
"na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych pod adresem www.archiwa.gov.pl, umieszczony został serwis informacyjny Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją.Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi materiałami."
link odsyła do strony głównej NDAP gdzie takiego serwisu nie widzę :-/

Strona AAN i kolejne rozczarowanie ;-(
http://www.aan.gov.pl/
Chociaż może uznano, że dawanie dostępu do takiej wiedzy bezpłatnie jest nieporozumieniem skoro archiwiści zakładowi mogą przyjść na odpłatny kurs archiwalny który pracownicy archiwum prowadzą w ramach SAP http://sap.waw.pl/archiwa/kursy/warszawa

Na stronie AP Gdańsk https://www.gdansk.ap.gov.pl/pl/top/realizowane-zadania nic oprócz cytatów z ustawy i wykazem aktów prawnych i formularzy nie znalazłam.

AP Katowice - średnio, ale podstawowe informacje są http://www.katowice.ap.gov.pl/p,115,wydawanie-zgod-na-brakowanie-dokumentacji
podobnie w AP Siedlce
http://www.siedlce.ap.gov.pl/p,73,informacje

CHYBA NIKT NAD TYM NIE PANUJE :-(

Hanna Staszewska

Mam takie podejrzenie (graniczące z pewnoscią), że podręcznym Kompendium wiedzy archiwisty zakładowego (nie tylko zresztą zakładowego) jest IFAR  ;D
Nasz Admin powinien jakis medal albo nagrodę specjalną od archiwistów dostać za stworzenie i podtrzymywanie tego forum :) :) :)
Pozdrawiam :)




sirsilis

ale nie uporządkowany....  przydałaby forma w pdf...

Aleksander Korolewicz

Cytat: Kajka w Wrzesień 13, 2017,
Żeby nie było, że tylko narzekam muszę podkreślić, że udało mi się dotrzeć do informacji których potrzebowałam. Znalazłam je na stronie ANK i muszę bardzo pochwalić krakowskie archiwum za przystępność i poziom szczegółowości treści. Instrukcja prosta konkretna i wręcz powiedziałabym że idiotoodporna.
http://www.ank.gov.pl/nadzor-archiwalny/glowne-zadania-nadzoru-archiwalnego/brakowanie-dokumentacji-niearchiwalnej-w-archi

Archiwum Narodowe w Krakowie zauważyło i bardzo dziękuje za miłe słowa uznania, co niniejszym pozwalam sobie przekazać w imieniu osób, które instrukcję przygotowały. :)

sirsilis

potwierdzam słowa Kajki, dobra robota :)

Jarek

#5
Oj, pomieszało się nam tu kilka kwestii (przypominam że dyskutujemy w wątku "Archiwa zakładowe"  :) ). Jeśli chodzi o kompendium wiedzy dla archiwistów zakładowych, to podstawą zawsze jednak są przepisy (pozostanie dla mnie zagadką czemu np. niektórzy archiwiści zakładowi szukają podstawowych informacji na forum, zamiast w swoich instrukcjach archiwalnych). Uzupełnienie stanowią takie strony jak strona ANK, ale także strona NDAP (choć czasem trzeba się nieco nabiedzić żeby coś tam znaleźć). Dalej idzie literatura branżowa (częściowo dostępna w internecie), wydarzenia typu konferencyjno-seminaryjno-szkoleniowego, dopiero w następnej kolejności wymieniłbym fora, blogi itp., gdzie Ifar zajmuje rzecz jasna poczesne miejsce, głównie za rozpoznawalność, dostępność i łatwość zadawania pytań. Z fachowymi odpowiedziami na pytania - takie mam wrażenie - jest jednak ostatnio gorzej, rugowanie z forum takich specjalistów jak Ewap na pewno temu nie sprzyja. Na pewno Ifar jest źródłem informacji w niektórych kwestiach szczegółowych - dzięki zaangażowaniu dziesiątków forumowiczów.
Sukces forum wynika w dużej mierze z (nieplanowanej) frekwencji działu "Archiwa zakładowe" (1/3 wszystkich wiadomości, tak na oko połowa bieżących odwiedzin forum). Jeśli informacje z ifar pożyteczne dla archiwistów zakładowych traktować jako kompendium czy bazę wiedzy, to niestety nie przysłużyło się temu celowi utworzenie osobnego działu dotyczącego kształtowania zasobu. Miało być więcej dyskusji i informacji a są tylko dwa działy zamiast jednego, a nowy dział jest złożony w połowie z przeniesionych zamkniętych wątków.
Miało być stowarzyszenie związane z forum, miała być fundacja, nic z tego nie wyszło. Może jestem malkontentem, ale moim zdaniem na medal zasłuży ten, kto sprawi że zaktywizują się na forum fachowcy, których w archiwach nie brakuje, a archiwa będą traktować forum jako naturalną (czyli dozwoloną i zalecaną) platformę wymiany informacji.
Jarek Orszulak

muniekdm

Zgadzam się, że przepisy to podstawa. Tylko przepisy nie zawsze przystają do realiów urzędów. Czasami trudno o ich właściwą interpretację. W kwestii archiwów zakładowych literatura jest uboga i często nie przystaje do współczesnych realiów,  tak samo jak strona NDAP. Instrukcje kancelaryjne też pozostawiają wiele do życzenia.
Moim zdaniem forum jest podstawą ze względu na szybkość w otrzymaniu odpowiedzi i możliwość skonfrontowania konkretnego zagadnienia, problemu, z którym borykają się archiwiści zakładowi.
Jarek, zgadzam się z Tobą, że miała być fundacja, kiedyś nawet czasopismo. To wszystko skończyło się na niczym. Dużo dyskutujemy o sytuacji archiwów, promocji, edukacji a jak narazie mało z tej dyskusji namacalnych efektów.

Kajka

Cytat: Hanna Staszewska w Wrzesień 13, 2017,
Mam takie podejrzenie (graniczące z pewnoscią), że podręcznym Kompendium wiedzy archiwisty zakładowego (nie tylko zresztą zakładowego) jest IFAR  ;D
Nasz Admin powinien jakis medal albo nagrodę specjalną od archiwistów dostać za stworzenie i podtrzymywanie tego forum :) :) :)
Pozdrawiam :)
Popieram  :)