Witam,
Zgodnie z przyjetymi w wydawnictwie (Zbiór przepisów archiwalnych wydanych przez NDAP..., Warszawa 2001), zasadami, skoro akt ten (s. 424-426) nie jest zaznaczony boldem nie ma statusu obowiązującego.
No cóż, będąc dość pilną czytelniczką "Szarej książeczki" już dawno zauważyłam, że kierowanie się "kryterium czcionki" w ocenie aktualności danego przepisu jest mocno niepewne, by nie rzec mylące. Oto przykłady:
Okólnik nr 11 NDAP z 8 czerwca 1959 r. w sprawie brakowania dzienników korespondencyjnych z zespołów prowadzonych rosyjskim systemem kancelaryjnym (s. 268), jest kursywą, więc nie obowiązuje, ale pod tekstem okólnika uwaga (cyt.): "Nadal obowiązuje".
Wytyczne NDAP w sprawie sporządzania inwentarzy książkowych dla zespołów (zbiorów) przechowywanych w archiwach państwowych (ss. 275-277). Jest kursywą, czyli nie obowiązuje??? Jednak parę stron dalej zamieszczono
Pismo NDAP z 30 lipca 1960 r. dotyczące wyjaśnień do zarządzenia nr 6 NDAP z 19 marca 1960 r. w sprawie sporządzania inwentarzy książkowych dla zespołów (zbiorów) przechowywanych w archiwach państwowych. Jest boldem, więc obowiązuje. Tak więc wytyczne są kursywą (nie obowiązują), ale pismo wyjaśniające do nich jest boldem, więc obowiązuje.
Pismo okólne nr 5 NDAP z 29 maja 1965 r. w sprawie jednolitego trybu postępowania ze szczątkami zespołów (s. 322). Jest boldem, więc powinno obowiązywać, ale pod tekstem uwaga (cyt.): "uchylone zarządzeniem nr 2 NDAP z 9 marca 1999 r." I słuszna to jest uwaga, bo oczywiście przepis ten nie obowiązuje, niezależnie od kroju czcionki tytułu.
Poza tym warto raczej podyskutować na niwie prawnej, czy po wejściu w życie ustawy archiwalnej (1.01.1984 r.) akty wydane przed tą datą zachowują moc obowiązującą, czy raczej tylko stanowią pomoc metodyczną (może nie w odniesieniu do tego aktu). Zwłaszcza, że ten przepis z 1976 r. nawet nie ma podstawy prawnej, jest pismem okólnym a nie zarządzeniem lub decyzją.
To bardzo ciekawe, bo mnóstwo naszych przepisów wprowadzono pismem okólnym, czy to znaczy, że nie obowiązują???
Od kilku miesięcy pracuje zespół naukowy do spraw analizy i kierunków nowelizacji wskazówek metodycznych wydanych przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, powołany Decyzją Nr 16 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 4 lipca 2012 r. Jestem członkiem tego zespołu i mogę powiedzieć, że analizujemy przepisy NDAP niezależnie od tego, czy zostały wprowadzone zarządzeniem, decyzją czy pismem okólnym i niezależnie od momentu ich wydania. Może więc wobec wyżej cytowanych tez niepotrzebnie się trudzimy?
Pozdrawiam
PS. Przeglądając przepisy wydane w ?Archiwalnych wersetach? ma się nieraz wrażenie, że autorki opracowania nie zawsze mogły ustalić, czy dany przepis obowiązuje czy nie. Inaczej jak wyjaśnić fakt, że część przepisów ma na końcu tekstu adnotację o jego obowiązywaniu lub uchyleniu, inne natomiast nie zawierają takiej adnotacji? Abstrahując oczywiście od czcionki.