Rozp. MKiDN ws. wymagań do zajmowania stanowisk w muzeach

Zaczęty przez luke, Październik 01, 2012,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

luke

18 sierpnia 2012 r. weszło w życie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w muzeach oraz sposobu ich stwierdzania (Dz. U.  z 17 sierpnia , poz. 937). Rozporządzenie określa wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania w muzeach stanowisk: muzealników i innych związanych z działalnością muzealną oraz sposób stwierdzania kwalifikacji wymaganych na poszczególnych stanowiskach w muzeach.

§ 2. 1. Kwalifikacje wymagane na poszczególnych stanowiskach dotyczą:
1) wykształcenia, w tym znajomości języka obcego;
2) dorobku zawodowego;
3) stażu pracy.
2. Wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania określonych stanowisk w muzeach określa załącznik do
rozporządzenia.

§ 3. 1. Posiadanie kwalifikacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 3, stwierdza pracodawca na podstawie świadectw
pracy, dyplomów poświadczających zdobyte wykształcenie, świadectw lub zaświadczeń dotyczących ukończonych kursów,
szkoleń specjalistycznych, praktyk zawodowych oraz zdobytych umiejętności.

§ 4. 1. "Do stażu pracy zalicza się okresy zatrudnienia na stanowiskach związanych z działalnością muzealną, kulturalną lub naukową oraz ochroną zabytków w:
1) muzeach
2) archiwach, instytucjach kultury innych niż muzea, urzędach administracji publicznej, państwowych lub samorządowych jednostkach organizacyjnych, wykonujących zadania z zakresu upowszechniania lub ochrony kultury, uczelniach i instytutach badawczych.

§ 5. Posiadanie kwalifikacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, stwierdza minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej ?ministrem?, na wniosek zainteresowanego, po zasięgnięciu opinii komisji kwalifikacyjnej.

§ 8. Po zasięgnięciu opinii komisji kwalifikacyjnej, o której mowa w § 5, minister zawiadamia wnioskodawcę o stwierdzeniu posiadania albo braku kwalifikacji w zakresie dorobku zawodowego wymaganego na danym stanowisku.

No to już wiemy jakiej nam komisji w archiwach brakuje  ;D ;D ;D    
Zachęcam do lektury rozporządzenia, zwłaszcza załącznika WYMAGANIA KWALIFIKACYJNE UPRAWNIAJĄCE DO ZAJMOWANIA OKREŚLONYCH STANOWISK W MUZEACH.

pozdrawiam muzealników  8)  

Jamaika

Dla mnie te przepisy są martwe.
Moja praktyka z archiwum jako człowieka od konserwacji papierów jasno wskazuje, że konserwatorem nigdy nie będę, ponieważ stanowisko archiwisty jest bardziej przyjazne dla pracodawcy. Np. nie określa warunków szkodliwych na stanowisku, a co za tym idzie dodatków. Archiwista to termin mglisty, jest do tego i tamtego, ale niekiedy nie ma doświadczenia, np. w konserwacji czy w przepisach BHP. Co chodzi o komisję kwalifikacyjną na jakiekolwiek stanowiska muzealne, czy w archiwalne w naszym kraju, jest to dla mnie chory wytwór. Ostatnio najem przyjemność przez ów etap przechodzić na stanowisko st. archiwista w sześcioosobowej komisji i miałem wrażenie jak bym przechodził test na stanowisko dyrektora. Dzienniki ustaw (kolejnośc przepisów), przepisy w Unii Europejskiej i inne przepisy prawne, które się bez przerwy zmieniają, paranoja. Nawet śmiem twierdzić, że nie wszyscy pracodawcy to znają. Jednym słowem widać kryzys w kulturze. Pozdrawiam. ;)

homo novus

Masz całkowitą rację - komisje komisjami, a życie sobie. Nikt nie zmusi szefa, aby uznał takie czy owakie kwalifikacje. np. można mieć parę lat stażu pracy, doktorat ogólnie mówiąc odpowiadający profilowi biblioteki i pozostawać "młodszym bibliotekarzem"  (do czego wystarczała matura ).

A co do stanowisk,  nic nowego- znam pewną szacowną instytucję, której wygodniej było zatrudniać "bibliotekarzy" niż archiwistów (przynajmniej swego czasu).
Konsekwencje oczywiste -  pomimo specjalizacji "archiwalnej" na dyplomie bez bibliotekoznawstwa kończyło się jako "młodszy bibliotekarz"  z szansą na awans na "bibliotekarza" dopiero po czterech latach pracy.... :