Autor Wątek: Opracowanie dokumentacji osobowej pracowników zatrudnionych na umowy zlecenia  (Przeczytany 3308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Witam wszystkich :)

Sprawa, którą chciałbym poruszyć wygląda następująco:
W mojej jednostce mamy spory odsetek osób zatrudnianych na umowy zlecenia (zarówno z ZUS jak i bez).
Do niedawna dokumentacja tych osób w ogóle nie była przekazywana do AZ. Objąwszy funkcję kierownika archiwum zacząłem się domagać jej przekazania. Tutaj pojawił się problem prawidłowego opracowania tych akt. W k.o. są one przechowywane zbiorczo w segregatorach (w układzie alfabetycznym, wg nazwisk pracowników). W jednym segregatorze znajdują się akta ok 5-7 pracowników.

O ile w przypadku umów bez ZUS (dawniej kat. B5, obecnie B10) byłem skłonny przystać na takie rozwiązanie, o tyle w przypadku umów ze składką ZUS (B50) zażądałem aby akta każdego pracownika zostały umieszczone w odrębnej teczce (tak jak akta pracowników zatrudnionych na etacie).

Nie jestem jednak pewien, czy nie przesadzam - ostatecznie to dokumentacja prac zleconych, a nie "etatowców". Z drugiej strony jest to zazwyczaj bardzo rozbudowana dokumentacja. Oprócz samej umowy znajdują się tam m.in. podanie, różne zaświadczenia, dokumenty dot. przebiegu pracy (np. karta pracy), podania o urlop itp. Ogólnie ta dokumentacja w swoim charakterze jest bardzo zbliżona do typowych akt osobowych pracowników na etacie.

Podsumowując - nie jestem pewien, który sposób jej opracowania jest prawidłowy:
1) zbiorcze segregatory w układzie alfabetycznym
2) indywidualne teczki osobowe

Co o tym sądzicie ???

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Cóż, ponieważ nie doczekałem się żadnych rad na forum, zasięgnąłem porady w AP. Dla ewentualnych zainteresowanych podaję "receptę" ;)
1) Dokumentację prac zleconych z ZUS-em należy opracować analogicznie jak typowe akta osobowe.
2) Dokumentację prac zleconych bez składki ZUS można przechowywać w zbiorczych segregatorach / teczkach w układzie alfabetycznym