Witam
Od pewnego czasu zastanawiam się nad napisaniem programu do wymiany danych na bazie ISAD /ISAAR. Bardzo łatwo jest zamienić tą specyfikację do postaci XML. A następnym krokiem powinno być stworzenie specyfikacji umożliwiającej wymianę tych danych, przechowywanie i przetwarzanie tych danych.
Zazwyczaj stosuje się mechanizmy wyszukiwawcze oparte na SQL i bazach danych, ale pojawienie się XML jako nośnika informacji powoduje konieczność obsłużenia go przez motory (silniki) baz danych.
Czy archiwa powinny udostępniać bazy danych poprzez sieć dla użytkowników tak aby oni mogli mieć możliwość korzystania z tych danych offline?
Powiedzmy, że mamy informator o zasobie Archiwum Lubelskiego w postaci bazy danych, każda aplikacja która chciałaby mieć dostęp do
tego infiormatora musi mieć możliwość pobrania aktualnej wersji informatora.
Ten informator jest w sieci.... i każdy użytkownik musiałby wchodzić na strony WWW. Ale nie ma możliwośći zadania pytania typu "proszę o listę wszystkich zespołów które zawierają jednostki aktowe z roku 1819".
To co może rozwiązać ten problem jest zastowanienie WebServices (może to być na platformie .NET czy JEE2). Na czym to polega? Na tym że program kliencki może sam wysyłać zapytania do bazy danych i otrzymuje te dane w postaci ustandaryzowanej (XML) a nastepnie pozwala użytkownikowi podstawie tych danych (chodzi o akta które mogą coś mieć wspólnego z rokiem 1819 w Lublinie) wyciągnąć jakięś wnioski.
Ta technologia ma zastosowanie m.in. w wykorzystaniu urządzeń przenośnych - no archiwista może siedzieć w magazynie i stamtąd wprowadzac dane o jednostkach aktowych przez komórkę. No wystarczy jedno połączenie na pobranie formularza do wprowadzenia danych i drugie połączenie na wysłanie danych.
Docelowo chciałbym dążyć do internacjonalizacji, czyli zrobienia aplikacji o informacji na temat zespołów aktowych dla każdego archiwum, które by przystąpiło do wykorzystywania tego WebServices.
No i ta cała struktura usługi ma być zdecentralizowana i funkcjonować na zasadzie takiej jak obecne programy peer-to-peer.
Być może to brzmi trochę zbyt "futurystycznie"... ale zobaczymy co narazie z tego wyniknie.
PS. Jeśli ktoś zna techmologię .NET i chciałby uczestniczyć w tym projekcie to proszę dać to znać na tym forum.
Pozdrawiam
"Scalarvector"