Pierwszy raz słyszę, aby NAC miał jakieś specjalne wymagania odnośnie, jak to ujął Grzegorz, tego typu kopii. Przypomnę tylko, że wszystkie AP obowiązują, wprowadzone Zarządzeniem nr 13 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 29 czerwca 2011 r. zalecenia w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych w archiwach państwowych. No chyba, że AP Kraków nie
Proponuję odświeżyć sobie załącznik nr 2 do wspomnianych zaleceń, gdzie są wskazane parametry digitalizacji materiałów archiwalnych. Jeśli AP Kraków ma uwagi do przedmiotowych zaleceń sugeruję zwrócenie się do Naczelnego Dyrektora AP z prośbą o ich aktualizację. Proszę zaś nie wprowadzać użytkowników forum w błąd sugestiami o dodatkowych wymaganiach NAC, bo takowych nie ma. Wprawdzie nie wszystkie wzorce i dobre praktyki wypracowane przez NAC znalazły się w ostatecznym tekście Zaleceń zredagowanym przez NDAP,
ale to nie oznacza, że NAC wymaga czego innego, niż to co zostało zapisane w Zarządzeniu i załączonych do niego Zaleceniach.
Zdanie Grzegorza powinno zatem brzmieć: I odpowiem: ano dlatego, że skany nie spełniają wymagań jaki stawiają Zalecenia w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych w archiwach państwowych.
I ma wtedy rację, nie ma zgody na udostępnianie na
www.szukajwarchiwach.pl wszystkiego jak leci, byleby było czytelne.
Najważniejsze jednak, że zdaniem Grzegorza
skany są czytelne i co najważniejsze zostały wykonane zanim powstał NAC i pojawiły się wymagania Informuję, że spis ludności miasta Krakowa z r. 1890 i (zespół 29/88) z zasobu Archiwum Państwowego w Krakowie został udostępniony w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/publication?id=71468&from=&dirids=1&tab=1&lp=3&QI=!CBF329A942C057A396C081D57EB30DC3-1
Kolejne spisy są w trakcie przygotowywania i pojawią się pewnie niebawem.
Ktoś dociekliwy zapyta zapewne dlaczego w MBC, a nie w szukajwarchiwach.pl? I odpowiem: ano dlatego, że skany nie spełniają wymagań jakie stawia NAC dla tego typu kopii. Naszym zdaniem są jednak czytelne i co najważniejsze wykonane zanim powstał NAC i pojawiły się wymagania. Ponieważ szkoda byłoby tracić tak dużego zdigitalizowanego zbioru (łącznie jest ponad 100 tyś zeskanowanych kart) doszło do współpracy z MBC. Czy jakość jest dobra czy nie oceńcie sami.
W podsumowaniu zaś napiszę, że bardzo się cieszę, że NAC jest postrzegane jako instytucja która "stawia wymagania". Jak pięknie napisała kiedyś nasza koleżanka forumowiczka, ktoś musi wziąć odpowiedzialność za "wszystko"
NAC przez długi czas m.in. w dziedzinie digitalizacji tę odpowiedzialność wzięło na siebie.