Autor Wątek: przyjęcie dokumentów do składnicy akt  (Przeczytany 23343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: spisy zdawczo-odbiorcze
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 10, 2012, »
Ne jest tak, że lewa jest nieprawidłowa, jednak z tego co pamiętam na zajęciach "Archiwum zakładowe" też uczono nas takiego sporządzania spisów z.-o.
Wydaje mi się, że w tej formie jest  po prostu czytelniejszy.

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: spisy zdawczo-odbiorcze
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 10, 2012, »
    A ja uważam , że ten z lewej jest czytelniejszy i od   ... nastu lat tak robię, czyli wg. RWA , ale w danym roku, dodam ,że spis brakowania akt sporządzam w ten sam sposób i wiadomo przechodzi przez AP i nie ma zastrzeżeń.
 Dokumentację z komórek przyjmujemy kpl. rocznikami  i układamy na spisie wg.  RWA , jeżeli są do przyjęcia  akta np. z kilku  lat , to  układam  też wg. RWA  , ale w każdym  roku  oddzielnie, bo inaczej to by był  groch z kapustą.

3023 - rok 1998                   
3140 - rok 1998                     
.........................
3020 - rok 1999                     
3023 - rok 1999                     
3140 - rok 1999
.........................
3023 - rok 2000                   
3140 - rok 2000   

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: spisy zdawczo-odbiorcze
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 10, 2012, »
No może tak, ale jak się zagłębiam i szukam dokumentacji, to najpierw wg klasy, potem rocznik. Często jest tak, że nie pamiętają, w którym roku to było, a w takim układzie wszystkie teczki z poszczególnych lat stoją obok siebie...

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: spisy zdawczo-odbiorcze
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 11, 2012, »
Ostatnia odpowiedz dotyczy chyba układu teczek w archiwum na regałach, a nie układu w spisach z-o , czy dobrze zrozumiałem ? , jezeli tak - to  inny temat.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1755
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: przyjęcie dokumentów do składnicy akt
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 11, 2012, »
Dołączam tę dyskusję do starego wątku w którym dyskutowaliśmy już o tych dwóch metodach szeregowania akt na spisie zdawczo-odbiorczym do az. Moim zdaniem żeby móc mówić że któraś z tych metod jest prawidłowa musielibyśmy miec oparcie w konkretnym przepisie. Ten wymóg spełnia tylko grupowanie akt najpierw latami a dopiero w ich obrębie wg jrwa - o ile instrukcja kancelaryjna określa wymóg przekazywania akt do az kompletnymi rocznikami (np. rozporządzenie z 18.01.2011 nie zawiera już takiego wymogu). Upieram się też przy zdaniu że ta metoda jest bardziej sensowna w przypadku prowadzenia ewidencji zasobu az w postaci papierowej. W elektronicznej ewidencji az całe te układanki tracą trochę sens.
Jarek Orszulak

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: przyjęcie dokumentów do składnicy akt
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 11, 2012, »
Można jak sądzę przyjąć, że wobec braku ścisłych uregulowań obydwie metody są uprawnione, a na ich stosowanie mogą mieć wpływ najwyżej preferencje lokalnego AP.
Wydaje się, że jedyny sposób na uniknięcie tych wątpliwości to przekazywanie każdego rocznika na osobnym spisie :)


Cytuj
Ostatnia odpowiedz dotyczy chyba układu teczek w archiwum na regałach, a nie układu w spisach z-o , czy dobrze zrozumiałem ? , jezeli tak - to  inny temat.

Niby tak, ale układ teczek na regałach wynika bezpośrednio z ich układu na spisie z-o.

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: przyjęcie dokumentów do składnicy akt
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 12, 2012, »
Otóż dokładnie stany - to, jak mam ułożone j.a. na półce w archiwum zalezy od tego jak mam je ułożone w spise z.o., czyż nie?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: przyjęcie dokumentów do składnicy akt
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 12, 2012, »
Ja przyjmuję dokumentację aktową do archiwum zakładowego tylko w układzie zaprezentowanym w prawej kolumnie, a więc zgodnie z kolejnością symboli w wykazie akt. Tylko taki układ jest zgodny z rozporządzeniem PRM z 18 I 2011 r.

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: przyjęcie dokumentów do składnicy akt
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 13, 2012, »
     Co do ułożenia w spisie z-o poniżej cytat Jarka:
Cytuj
Chodziło mi o wypowiedź Rovana kt. przywołał rozporządzenie z 2002 r. Instrukcje kancelaryjne mówią dość jednogłośnie o przekazywaniu akt kompletnymi ROCZNIKAMI, co w mojej ocenie jednoznacznie wskazuje, że akta powinny być szeregowane wg jrwa w obrębie rocznika.
Dodam ,że łatwiej jest też wydzielić do brakowania teczki ze spisu sporządzanego wg. kolumny lewej, bo roczniki nie są wymieszane jest przejrzyściej i z tego powodu.

W archiwum układam teczki wg. RWA, tak też zaleca AP , a nie wg. wpływu  , czyli wg. sygnatur , a to też i ze  względu na  łatwiejsze i  szybsze wyszukiwanie potrzebnych  akt.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1755
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: przyjęcie dokumentów do składnicy akt
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 13, 2012, »
Ja przyjmuję dokumentację aktową do archiwum zakładowego tylko w układzie zaprezentowanym w prawej kolumnie, a więc zgodnie z kolejnością symboli w wykazie akt. Tylko taki układ jest zgodny z rozporządzeniem PRM z 18 I 2011 r.

Kiedy tak się jeszcze nad tym zastanawiam, to trudno się z tym nie zgodzić. Mam jednak wrażenie że to czysty przypadek a nie przemyślana przez autorów rozporządzenia zasada. Ja się w każdym razie i tak będę trzymał swego  ;)
Jarek Orszulak

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: przyjęcie dokumentów do składnicy akt
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 13, 2012, »
A więc pozostajemy przy zdaniach odrębnych  ;)