Autor Wątek: Kategoria archiwalna - drugie egzemplarze  (Przeczytany 2437 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Płeć: Kobieta
Kategoria archiwalna - drugie egzemplarze
« dnia: Luty 23, 2012, »
Witam,

mam pytanie dotyczące drugich egzemplarzy, np. protokołów. Czy traktujemy je jako kopie i możemy usunąć czy przyjmujemy do AZ jako Bc? Zaznaczam, iż nie są zdawane przez tę samą osobę, ale jest to jeden wydział.  
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2012, wysłana przez Jarek »

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 400
  • Płeć: Kobieta
Odp: drugie egzemplarze
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2012, »
Bardzo fajne pytanie, ja akurat mam ten sam problem i chętnie się dowiem, co i jak.  Osobiście uważam, że to powinna być kat. Bc...

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: drugie egzemplarze
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2012, »
Jeżeli mamy dwa egzemplarze np. regulaminu organizacyjnego jednostki - przykładowo starostwa powiatowego , to pierwszy egzemplarz powinien znaleźć się w teczce pod symbolem dotyczącym regulaminu i zmian w regulaminie, a drugi powinien być dołączony do protokołów rady powiatu, która regulamin zatwierdza w trakcie sesji. Kłóci się to z zasadą niepowtarzalności informacji w materiałach archiwalnych, ale późniejszemu użytkownikowi korzystającemu z tych materiałów będzie to nie lada ułatwieniem w przeglądaniu akt.
A poza takimi przypadkami generalnie drugie egzemplarze traktuje się jako kat. Bc.  ;D

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Płeć: Kobieta
Odp: drugie egzemplarze
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 24, 2012, »
Dzięki za odpowiedzi, skłaniałam się ku takiemu rozwiązaniu, ale zawsze lepiej się upewnić :)