Autor Wątek: Kartoteka mieszkańców miasta Poznania w Internecie oraz na wystawie  (Przeczytany 2668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Archiwum Państwowe w Poznaniu w 2011 roku, w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet ?Digitalizacja? zrealizowało pierwszy etap bardzo ważnego dla środowiska naukowego i genealogicznego zadnia pn. ?Digitalizacja materiałów ewidencji ludności Wielkopolski w okresie XIX i XX wieku oraz rozbudowa infrastruktury pracowni digitalizacji?.

Archiwum w ramach projektu w 2011 roku (sierpień-grudzień) wykonało około 100 tys. skanów kartoteki ewidencji mieszkańców miasta Poznania, natomiast w latach 2012-2015 wykona ok. 1,38 mln skanów (czyli średnio rocznie ok. 345 tys.). Kopie macierzyste zostały przekazane do repozytorium Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zamieszczone w Internecie w domenie publicznej www.szukajwarchiwach.pl. Biorąc pod uwagę ilość skanów wykonanych w ramach WPR Kultura+ oraz w związku z realizacją planowych zadań statutowych, łącznie zostało zdigitalizowanych, a co ważniejsze jest już dostępnych w Internecie ponad 282 tys. kartotek z 288 jednostek archiwalnych (od litery A do litery Hsu). Na koniec 2011 r. w domenie publicznej dostępnych jest w sumie ok. 880 tys. skanów (m.in. akta metrykalne i urzędów stanu cywilnego, akta miejskie i cechowe).

Oprócz digitalizacji kartoteki, Archiwum w ramach projektu WPR Kultura+ zakupiło dwa profesjonalne zestawy do skanowania materiałów archiwalnych w Oddziałach w Gnieźnie i Koninie. Umożliwi to w 2012 r. rozpoczęcie digitalizacji ich zasobu, a przez to znacznie poszerzy i przyspieszy proces digitalizacji całego zasobu archiwalnego. Ponadto zakupiono dodatkowe moduły macierzy dyskowej dla przechowywania zdigitalizowanych materiałów.

Realizacja zadania, którego całkowity koszt wyniósł 736.035,- zł, była możliwa dzięki środkom finansowym pozyskanym z Programu Kultura + w wysokości 730.955,- zł.

Dla uatrakcyjnienia promocji ww. projektu, na parterze w holu w gmachu głównym Archiwum przy ul. 23 Lutego 41/43, przygotowana została mini wystawa prezentująca oryginały kartotek ewidencyjnych znanych mieszkańców miasta Poznania. Tak, więc można zobaczyć karty meldunkowe między innymi: Kazimierza Kantaka, Jana Żupańskiego, Maksymiliana Jackowskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Leona Wyczółokowskiego, Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, Bolesława Krysiewicza, Cyryla Ratajskiego, Feliksa Stamma, Arkadiusza Fiedlera, Jana Sztautyngera, rodziny Mottych, rodziny Cegielskich oraz mieszkańców ul. Pocztowej 32 (obecnie ul. 23 Lutego). Wystawa jest czynna 30 XII br w godz. 9.00 ? 15.00, natomiast od 2 do 31 stycznia 2012 r., od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 18.00.

Kartoteka mieszkańców miasta Poznania przechowywana jest w zespole Akta miasta Poznania. Została założona przez Prezydium Policji w Poznaniu w 1870 r. i była prowadzona do 1932 roku. Zbiór składa się 1091 j.a. w formie pudeł, z których każda zawiera od ok. 850 do 1000 kart. Karty zostały założone dla wszystkich mieszkańców miasta zameldowanych w tym okresie na pobyt stały i czasowy. Na kartach dotyczących pojedynczych osób jak i całych rodzin wpisano nazwiska i imiona, wykonywany zawód, daty i miejsca urodzenia, adresy zamieszkania. Na kartach znajdują się informacje o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego, zgonach, odbywaniu służby wojskowej, czasie i miejscu pobytu w trakcie dłuższego wyjazdu z miasta.

Kartoteka jest bardzo pomocnym źródłem, wykorzystywanym przez autorów różnych słowników, leksykonów i opracowań monograficznych. Może być również wykorzystywana do prac z dziedziny demografii, socjologii, historii kultury itp. Kartoteka posiada wartość unikatową, ponieważ często wyłącznie na podstawie jej zawartości można ustalić ważne fakty z życiorysu interesującej badacza postaci.
Absens carens

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Marzyłaby się indeksacja tego cudeńka! Ale to tylko marzenia, nieprawdaż? :(