Autor Wątek: Zdjęcia kolorowe W-wy z 1944 r. - gdzie teraz są?  (Przeczytany 11847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Zdjęcia kolorowe W-wy z 1944 r. - gdzie teraz są?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 16, 2011, »
No właśnie do tego sprowadza się istota problemu. Generalnie uważam, że jeśli czegoś nie można robić dobrze, lepiej nie robić wcale. Jak mawiali starożytni  Indianie Navajo (czyt. Nawaho) błąd jest gorszy od zbrodni. A będę się upierał, że pól haseł przedmiotowych bez naruszenia podstawowych zasad logiki wypełnić się nie da. Zwłaszcza w przypadku bazy takich rozmiarów jaką prezentuje NAC. Ale jeśli już miałyby być kontynuowane odpowiednie starania nie powtarzałbym w tym polu wyrażeń, które wcześniej występują w innych polach. Po co. Jeśli przeszukujemy równocześnie  wszystkie pola wg określonego kryterium wyszukiwawczego to i tak dany obiekt pojawi się  w raporcie. Mnożenie bytów ponad potrzebę to tylko krok w kierunku pogłębiania szumu informacyjnego i niepotrzebna strata czasu. Hasła  przedmiotowe, jeśli już w ogóle miały by być stosowane powinny pełnić funkcje syntetyzujące, a w razie potrzeby poszerzające zawartość treściową innych pól.  Jeśli np. mamy wcześniej opis sprowadzający się do tekstu:  Mecz piłki nożnej Wisła-Cracovia, a wyraźnie widać fragmenty stadionu, to oprócz hasła sport należałoby dopisać stadion. Bardziej wytrawny znawca problematyki dopisałby jeszcze derby.  Wszystkie obiekty na których występują różne rodzaje uzbrojenia wojskowego powinny być zaopatrzone w syntetyzujące hasło przedmiotowe broń, tam gdzie mamy do czynienia niezależnie od kontekstu z osobami pełniącymi wysokie funkcje administracji państwowej względnie w partiach politycznych działacze polityczni i funkcjonariusze administracji państwowej  itp. Takie postępowanie zapewniałoby ład w tym nomen omen przedmiocie, ale czy aż tak  jest on potrzebny tu   użytkownikom to już zupełnie inna sprawa. Pan panie Filipie z racji kontaktów z nimi powinien to wiedzieć najlepiej. 

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Zdjęcia kolorowe W-wy z 1944 r. - gdzie teraz są?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 18, 2011, »
Posługiwanie się tagami rozumianymi wyłącznie jako znaczniki wplecione bezpośrednio bądź wyprowadzane dosłownie, tyle że w mianowniku, z pól temat czy też opis treści   pozwala faktycznie unikać niebezpieczeństwa rażących niekonsekwencji, jaką niesie za sobą sposób wypełniania  pola hasła przedmiotowe. Ale    tagi to także nazwy kategorii, które służą do abstrakcyjnego klasyfikowania zawartości bazy. Niczym w takim przypadku ich funkcje nie różnią się od syntetyzujących haseł przedmiotowych z wszystkimi trudnościami, jakie niesie ich logiczne stosowanie. Pozdrawiam.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Zdjęcia kolorowe W-wy z 1944 r. - gdzie teraz są?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 03, 2012, »
A wracając do podstawowego tematu dyskusji chciałabym polecić lekturę bardzo ciekawego artykułu Tomasza Czarnoty z UMCS pt. Komu są potrzebne społeczne archiwa? w najnowszym numerze "Archiwisty Polskiego", nr 4 (64)/2011, ss. 15-33.
Autor omawia dość mizerną "aktywność" archiwów państwowych na polu gromadzenia materiałów wytworzonych poza nadzorem psa (organizacji, stowarzyszeń, partii, spuścizn prywatnych itd.) i podkreśla rolę archiwów społecznych, z których najbardziej znany jest chyba Ośrodek "Karta".

Autor celnie oddał istotę rzeczy pisząc, iż archiwa państwowe (cyt.) "jedynie zarzucają sieci, biernie czekając, aż coś w nie wpadnie".   

Pozdrawiam