Internetowe Forum Archiwalne > Udostępnianie
Kwerenda dla użytkowników zagranicznych - co to?
Hanna Staszewska:
Jakie są kryteria zaliczenia kwerendy do grupy zagranicznych?
Podejrzewam, że praktyka w archiwach jest przeróżna.
Czy decydujące jest wysłanie pisma z zagranicy?
Jeśli to mejl to co decyduje o jego "zagraniczności"?
Jeśli ktoś z zagranicy prześle pismo do naszego ZUS, a ZUS prześle je zgodnie z właściwościami do archiwum, to jest to kwerenda krajowa czy zagraniczna?
Jeśli cudzoziemiec mieszkający czasowo w Polsce wyśle pismo do ap (po angielsku), to jaka to jest kwerenda?
I czy nie uważacie, że w epoce totalnej globalizacji najwyższy czas zrezygnować z dzielenia użytkowników i kwerend na krajowe i zagraniczne?
PS. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że potrzebna jest nowelizacja formularza sprawozdawczego...
Pozdrawiam
Robert:
O kwalifikacji e-podania lub korespondencji tradycyjnej jako "zagranicznej" u nas decyduje wysłanie pisma z zagranicy i... nazwisko nadawcy. ::) Kwerenda nie jest traktowana jako zagraniczna, gdy np. ktoś z Polski w imieniu osoby z innego kraju złoży podanie. Podobnie w przypadku, gdy takie podanie złoży cudzoziemiec mieszkający (czasowo) w Polsce, chociaż tu muszę powiedzieć, że bywa różnie. Rzekłbym nawet, hmm, loteria :-\ A potem szukanie.
Byłbym skłonny przyjąć propozycję rezygnacji z podziałów. Raz, że cennik dla wszystkich jest taki sam, zasady udostępniania pośredniego również. Bezpośredniego zresztą też, bo w przypadku odwiedzin obcokrajowców w pracowni także się ich dzieli na krajowych i zagranicznych, a taka SUMA na przykład miewa problemy z odróżnieniem krajowych od zagranicznych w generowanych raportach. Tradycyjnie zrzucę tutaj winę na błędy jakie pojawiły się po migracji danych z "sumy" starszej do nowszej. Nie chce mi się już grzebać w tabelach "sumy" i sprawdzać.
W takiej sytuacji, oprócz noweli formularza sprawozdania rocznego, można dokonać korekty wykazu akt.
Hanna Staszewska:
I jeszcze jeden kwiatek z działki "zagraniczności" w archiwach ;D
Przeglądam Zarządzenie NDAP nr 9 z 16 marca 1968 r. w sprawie zasad formułowania tytułów zespołów (zbiorów itp.) archiwalnych, których twórcy nosili nazwy obcojęzyczne (Archiwalne wersety, ss. 346-360).
I w paragrafie 2 stoi (cyt.): "W korespondencji zagranicznej należy stosować wyłącznie polskie tytuły zespołów (zbiorów) archiwalnych". ;D ;D ;D
Wyłączywszy rozważania o kryteriach "zagraniczności" stosowanych w archiwach, mam pytanie: czy ktoś się stosuje do tego zalecenia? Bo mniemam, że w korespondencji krajowej ;D można pisać obcojęzyczne nazwy zespołów.
Pozdrawiam
Hanna Staszewska:
Oooo, mamy w archiwach państwowych nowy formularz sprawozdawczy Kn-1, w którym nie ma już podziału na użytkowników krajowych i zagranicznych :)
I bardzo dobrze.
Kajka:
W aktualnym JRWA dla archiwów jest klasa 6320 Zgłoszenia osób korzystających z zasobu archiwalnego (bez rozróżnienia na krajowych i zagranicznych, w poprzednim wykazie takie rozróżnienie było w klasach 820, 821). Pomimo braku rozróżniania użytkowników w PN na krajowych i zagranicznych w zeszłorocznym KN1 takie dane były wymagane. Natomiast 6343 Kwerendy dla podmiotów działających poza granicami kraju, 6344 Kwerendy dla osób fizycznych z zagranicy. Sporo w tym wszystkim niekonsekwencji.
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej