Witam,
wedle życzenia, już się podpieram
:
cyt.
"5. Sygnaturę archiwalną jednostki stanowi: skrót literowy nazwy archiwum, pełna nazwa zespołu lub jej skrót literowy (może być tylko skrót literowy nazwy), numer zespołu oraz numer pozycji w inwentarzu archiwalnym. W związku z tym pełna sygnatura archiwalna, zawierająca wszystkie elementy rozpoznawcze, wygląda następująco: AAN, MZO, 199, poz.379; APP, UWP 1945?1950, 471, poz. 115.
6. Jeżeli w skład zasobu tego samego archiwum wchodzi więcej niż jeden zespół akt o tej samej nazwie, w skład symboli rozpoznawczych zespołów - poza nazwą zespołu lub jej skrótem - powinny wchodzić dodatkowe elementy. Mogą to być daty działalności twórcy zespołu, np. "1945-1950", na oznaczenie zespołu, wytworzonego w okresie Polski Ludowej lub inne ustalone przez inwentaryzującego. Elementy te wówczas wchodzą w skład pełnej sygnatury archiwalnej."
Cytat pochodzi z
Pisma okólnego nr 2 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z 28 maja 1984 r. w sprawie wprowadzenia wskazówek metodycznych do sporządzania inwentarzy archiwalnych zespołów (zbiorów) akt wytworzonych w okresie kancelarii akt spraw . Przepisy te w dalszym ciągu obowiązują, ale od razu widać, że nie bardzo te zalecenia pasują do systemu informatycznego.
Więc trzeba było sobie radzić inaczej, stąd w bazie IZA sygnatura jest złożona z następujących elementów: nr archiwum/nr zespołu/cd nr zespołu/nr kolejny jednostki w zespole, np. 53/742/0/234. Takie sygnatury mają opisy jednostek w bazach danych prezentowane na stronie archiwa.gov.pl.
W ZoSIA sygnatura jest "bogatsza" o ID serii, bo są przecież zespoły, gdzie jest kilka jednostek o takich samych sygnaturach, np. w aktach miast jest to bardzo częste, a sygnatura
musi być unikalna w obrębie zespołu. Tak więc pełna sygnatura ma format: nr archiwum/nr zespołu/cd nr zespołu/ID serii/nr kolejny jednostki w zespole, np. 53/385/0/2/5. Takie sygnatury można zobaczyć w serwisie szukajwarchiwach.
Oczywiście żadnego oparcia w przepisach nie ma ani sygnatura w IZA, ani w ZoSIA
Pozdrawiam