Internetowe Forum Archiwalne > Metodyka Archiwalna

Akta wymiaru sprawiedliwości!!!

(1/1)

Anonymous:
Witam,
mam problem z rozdzieleniem na zespoły wykazów repertoriów sądowych z lat 1948-1952. Czy powiniem to być zespół sądu grodzkiego (1945-1950) czy tez już jako sukcesja czynna sąd powiatowy (1951-1975)?
Jak stosujecie powyższe w odniesieniu do akt spraw, jesli np. sprawa rozpoczęła się jeszcze "w sądzie grodzkim" a skonczyła " w sądzie powiatowym"?
Wielkie dzieki za ewentualne odpowiedzi.

mł.pom.magazyniera:
Witam. Jakis czas temu inwentaryzowałem akta sądów grodzkich i okręgowych z tego okresu (tj.1945-51). Cóż doradzić w takiej materi. Takich komplikacji to nie miałem. Chyba trzeba spojrzeć pod katęm ilości wpisów w repertorium - które przeważaja. Wówczas można zakawalifikować do właściwego sądu. Co do akt jeśli tylko końcowe pisma były wydane przez sąd powiatowy to również można zostawić w sądzie grodzkim. Miałem przykład spraw zaczętych w latach 40-tych, potem spokój a koncowe pisma były z lat 90-tych ale też zostawiłem w sądzie grodzkim bo zdecydowana wiekszosć pism była tam wytworzona.

Bogusław Kleszczyński:
miałem nieco zbliżoną sytuację w aktach prokuratorskich z tego okresu... zakładałem że jeśli sprawa zaczęła się w jednej instytucji a zakończona została w rzeczowo następującej po niej (w wyniku zmiany organizacyjnej) to mamy do czynienia z sukcesją czynną i zostawiałem akta w zespole sukcesora ale miałem tylko jedną sytuację kiedy akta uzupełniano w latach 90. i pozostawiłem je wtedy w zespole aktotwórcy pierwotnego.

Generalnie zgadzam się z opinią mł.pom. magazyniera należy się kierować dobrem uzytkownika i łatwością dostępu do akt. Popierałbym inicjatywę dodania w inwentarzu spisu spraw które przeszły z racji sukcesji do innego aktotwórcy, zaś w inwentarzu zespołu w którym znajdują się akta rozpoczęte lub zakończone w innej instytucji nalezy wykozystać rubryke "Uwagi" (bardzo cenną)  :lol:

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej