Internetowe Forum Archiwalne > System informacji o zasobie archiwów państwowych
IZA - wypełnianie
Wojciech Woźniak:
:?: Proszę o - jeśli to możliwe - "obwowiązującą wykładnię" sposobu wypełniania pól dat jednostki w formularzu IZY.
Problem sprowadza się do kwestii dat stanowiących anteriory (i posteriory). Przyjmijmy, że zespół jest ograniczony datami: [1945]1950-1975[1973].
a) w sytuacji, gdy jednostka posiada daty skrajne 1946-1951 należy wpisać: [1946]____ - 1951 [___]?
b) w sytuacji, gdy jednostka posiada daty skrajne 1946-1947 należy wpisać: [1946]____- 1947 [___]?
c) w sytuacji, gdy jednostka posiada jedną datę: 1946 należy wpisać: [1946] ____-1946 [___] czy może tylko [1946]____-____ [____]?
Analogicznie w przypadkach posterior.
Znakiem podkreślenie oznaczyłem pola pozostawiane jako niewypełnione.
pozdrawiam
wojtek w.
Anna Laszuk:
"Obowiązująca wykładnia" wypełniania bazy danych IZA znajduje się w Podręczniku użytkownika IZA 4.0 (Warszawa 2002) s. 9, natomiast formułowanie dat krańcowych wynika z przepisów metodycznych.
Jak już Pan zauważył, nie zawsze da się bezboleśnie pogodzić przepisy z dostępnymi narzędziami. Pierwszy przykład można rozstrzygnąć:
w sytuacji, gdy jednostka posiada daty krańcowe 1946-1951 należy wpisać: [1946] 1950 - 1951 [___] - nie ma posteriorów.
W sytuacji, gdy jednostka posiada jedną datę: 1946, tzn. tylko anteriora należałoby wpisać: [1946] ___-___ [___], ale wygląda to nieco dziwnie.
ale w sytuacji, gdy jednostka posiada daty krańcowe - anteriora - 1946-1947 - trudno określić, może również [1946] ___-___ [___], a w polu uwagi wyjaśnić, że w jednostce są dokumenty z lat 1946-1947?
Może jednak luminarze archiwistyki mają inne zdanie? A może zaczęlibyśmy w przypadku jednostek określać po prostu daty zawartych w nich materiałów? Proponuję wrócić do tego zagadnienia, jak ruszy grupa dyskusyjna dotycząca opracowania zasobu.
Wojciech Woźniak:
Bardzo dziękuję za wskazówki. Sprawa rzeczywiście wydaje się nie do końca jasna i warta przedyskutowania. Mam nadzieję, że zgodnie z Pani sugestią wrócimy w przyszłości do tej kwestii.
pozdrawiam
wojtek w.
Anna Laszuk:
Podziękowania były przedwczesne, jak bowiem zauważył Rafał Magryś, nie da się nie wypełniać w bazie IZA pól dat właściwych, gdyż są to pola wymagane.
Rozwiązania mogą być w tej sytuacji różne:
- nie wydzielać jednostek, które będą miały tylko priora lub posteriora (bo niby od czego te daty są wcześniejsze lub późniejsze w odniesieniu do tej konkretnej jednostki...),
- wpisywanie dat jednostki bez wyróżniania priorów i posteriorów, ale muszą to określać przepisy metodyczne,
- wprowadzenie do bazy IZA pola tekstowego na wpisywanie dat. W takim polu wszystko da się wpisać, ale nie będzie ono sortowalne ani przeszukiwalne. W bazie SEZAM jest już takie rozwiązanie - podwójne wpisywanie dat.
- można nie używać bazy danych IZA, która nie jest tak bardzo elastyczna, jak by niektórzy oczekiwali...
I trzeba wrócić do tego w dyskusji o opracowaniu zasobu.
Wojciech Woźniak:
Prawdą jest, że w tabeli inwentarz pola rokp i rokk ustawione są jako wymagane. Ale prawdą jest również, że wielokrotnie stykamy sie z jednostkami, których dat okreslić się nie da nawet w przybliżeniu. Próbowaliśmy więc w takich sytuacjach wpisywać zero... Wyglądało to nie najlepiej. Wyjściem okazała się zmiana właściwości pól rokp i rokk. Zastanawiam sie czy nie posunęlismy sie za daleko? Dokonaliśmy wszak zmian w projekcie tabel IZY - to mogło zaowocować niemożliwością wklejenia rekordów z pustymi polami dat do ogólnopolskiej bazy. Czy tak bylo - nie wiem.
Bioroąc pod uwagę materiał aktowy - zwłaszcza z okreu po 1945 r. wydaje się bardzo potrzebnym pozostawienie możliwości nieokreślania daty jednostki w sytuacji gdy nie wynika ona bezpośrednio (ani nawet pośrednio) z materiału aktowego.
pozdrawiam
wojtek w.
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej