Indeksacja przygotowana jest dla potrzeb kwerendzisty, nie zawodowego archiwisty, wydawałoby się, że jeśli z narzędziem poradzi sobie amator to i profesjonalista powinien..w drugą stronę to nie działa na ogół (a szkoda...)
Szablon służy do uporządkowanego wprowadzania danych, jest elementem większej całości
Przechodząc do meritum - z punktu widzenia informacji błędem jest (moim zdaniem) wprowadzanie na każdym poziomie, i na każdym etapie informacji o sześciu wskazanych elementach. Można (jeśli można, a czy można to poniżej) zrobić to na innym etapie.
ad Nazwa i numer archiwum (powiązane z sygnatura):
pierwopisy ksiąg Aktów Stanu Cywilnego jak i księgi metrykalne przechowywane są często w kancelariach parafialnych. O ile mi wiadomo stosowany obecnie system nie pozwala na nadanie jednoznacznej, powszechnie stosowanej sygnatury w odniesieniu do tych dokumentów. Krótko: nazwy i numeru archiwum:
- nie ma (nie "nie jest wprowadzona" a po prostu nie ma:)
- nie wiem czy jest sens, aby było to tak kodowane
- jeśli będzie, to należałoby śledzić losy dokumentów (czy nie zostały przekazane z kancelarii do np Archiwum Diecezjalnego)
(analogia: prowadzenie bazy ASC przechowywanych w Archiwum USC, które będą przekazane do AP)
Takie monitorowanie wykracza poza zakres indeksacji.
W przypadku indeksacji zasobów z AP numer zespołu widnieje w nazwie pliku.
Czyli tam gdzie jest to możliwe - jest uwzględniane, a użytkownik bazy informację taką otrzyma (jednak nie musi być ona wprowadzana na poziomie wprowadzania tego omawianego fragmentu rekordu). Tzn ja też postuluję, aby taka informacja była osiągalna
Analogicznie tytuł
Baza jest przygotowywana "pod kątem" użyteczności dla kwerendzisty. Być może dla archiwisty (zakładając, że akurat kwerendzistą nie jest:) nie jest przydatna:) i jest jednym z narzędzi - nie jedynym!
a po co?
Aby odnaleźć akt stanu cywilnego dotyczący danej osoby
na wejściu:
nazwisko [imiona] , zakres lat , [inne: np określeniu w przestrzeni punktu i promienia poszukiwań]
na wyjściu:
a. co najmniej (uboższa wersja)
USC (parafia) , Typ (Urodzenia/Chrzty Małżeństwa Zgony), Rok, Numer Aktu, imiona, nazwisko, dane rodziców / małżonka
czyli lista rekordów w których występuje zadane nazwisko (ew. imiona i nazwisko)
b. (bogatsza) j.w. ale zadane + "podobne" nazwisko
c. () jw. + kopia aktu on-line
d. bardziej rozbudowane etc etc
plus informacja w raporcie (to na razie postulat) o wynikach negatywnych - tj co zostało przeszukane z wynikiem negatywnym
narzędzia dopełniające to (mogą i a niektóre powinny być) np
- gdzie jest przechowywany oryginał i drugi egzemplarz (i tu może być numer archiwum)
- sugestia (szczególnie przydatna w przypadku wyników negatywnych) "co warto przeszukać" czyli zespoły i jednostki powiązane tematycznie, z jakimś elementem wspólnym (terytorium, czas, typ, inne ) z zapytaniem
- jakiś bardziej niż obecnie stosowany wstęp do inwentarza elektronicznego (np powiązanie kopią ówczesnych przepisów, aby przeciętny użytkownik mógł wiedzieć czym ASC był, jak rozumieć co w nim jest/powinno być)
Niektóre z pól są mniej potrzebne, niektóre być może należałoby dodać. Ale niekoniecznie do formularza wprowadzania danych. Można to jeden albo i kilka poziomów wyżej wprowadzić.
nie sądzę, aby to co napisałem oświecało...ale może jakiś ognik? iskierka?
tzn chętnie wyjaśnię coś więcej, a jeszcze chętniej poczytam dużo więcej
pozdrawiam serdecznie