Autor Wątek: Brakowanie akt - czy numerować spisy dobrakowania?  (Przeczytany 5282 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 502
witam
podobny watek był już poruszany na forum ale nie udało mi sie znaleźć odpowiedzi na pytanie czy dla spisów akt do wybrakowania prowadzi sie oddzielną numeracje czy mam kontynuować numerację spisów akt przyjętych do archiwum?
miłego sobotniego wieczoru
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: numeracja spisów
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 30, 2010, »
Spisów dokumentacji niearchiwalnej nie numeruje się i nie odkłada do zbioru spisów zdawczo-odbiorczych, ani nie prowadzi się osobnego zbioru samych spisów wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej z jakąś osobną numeracją.
Prowadzi się teczki ze sprawami dotyczącymi brakowania, a w nich dopiero przechowuje się komplety dokumentów brakowania tj. spisy dokumentacji niearchiwalnej, protokoły oceny, wnioski o wydanie zgody na brakowanie, same zgody i potwierdzenia zniszczenia/zmakulaturowania.
Wybrakowanie akt odnotowuje się na spisach zdawczo-odbiorczych akt przyjętych do archiwum i to w zupełności wystarczy. Spisy wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej nie są środkami ewidencji zasobu archiwum zakładowego, podobnie jak nie są nimi spisy materiałów archiwalnych przekazywanych do ap i karty udostępnienia akt.

Powinno to być prosto i jasno określone w jrwa - osobna klasa dla spisów zdawczo-odbiorczych, osobna dla dokumentów brakowania, osobna dla spisów materiałów archiwalnych przekazywanych do ap. Sprawa niby oczywista, ale kiedy sięgnie się do wykazów akt to już niekoniecznie  :-\  :
- W wykazie akt dla organów gmin jest to ładnie zrobione, osobna klasa dla każdego rodzaju spisów, dodatkowo osobno wydzielono nawet wykaz spisów zdawczo-odbiorczych.
- Dużo gorzej wygląda to w jrwa dla zespolonej administracji rządowej - tu do "ewidencji zasobu archiwum zakładowego" zaliczono wszystko poza kartami udostępnienia akt, ale co ciekawe przewidziano osobną klasę dla brakowania akt - z wykazu wynika że miałyby tam być chyba tylko protokoły zniszczenia.
- W jrwa dla samorządu województwa już całkowicie konsekwentnie wrzucono wszystko do jednego wora tj. klasy nazwanej również "ewidencji zasobu archiwum zakładowego".
Kierując się tymi dwoma ostatnimi wykazami można rzeczywiście błędnie wnioskować, że prowadzi się jeden zbiór wszystkich spisów wykorzystywanych w pracy az ...  :-\

Jarek Orszulak

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 502
Odp: numeracja spisów
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2010, »
ja akurat pracuję w resorcie ON i spisy akt (zdawczo-odbiorcze) dokumentacji nierachiwalnej również jednak numeruję zachowując ciągłość numeracji wraz ze spisami materiałów archiwalnych. Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że "Spisy wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej nie są środkami ewidencji zasobu archiwum zakładowego". Zawierają one przecież informację (są dokumentem stwierdzającym) na to co stało się stało z danymi teczkami.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 502
Odp: numeracja spisów
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2010, »
w uzupełnieniu mojej odpowiedzi uściślam oczywiście, że chodziło mi o nr dotyczącą spisów dok. niearchiwalnych przyjetych do archiwum (nie spisów dotyczacych wybrakowania). A o numerację spisów przeznaczonych do wybrakowania pytam dlatego, że na formularzu spisu dotyczącym wybrakowania jest miejsce na nr tego spisu.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: numeracja spisów
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 30, 2010, »
Coś mi się zdaje, że może macie inny formularz niż my "cywile"  :)  Nasz jest taki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Spis_dokumentacji_niearchiwalnej_przeznaczonej_na_zniszczenie.jpg

Cytuj
Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że "Spisy wybrakowanej dokumentacji niearchiwalnej nie są środkami ewidencji zasobu archiwum zakładowego". Zawierają one przecież informację (są dokumentem stwierdzającym) na to co stało się stało z danymi teczkami.
Chodzi o podkreślenie, że nie należy wrzucać ich do jednego wora ze spisami zdawczo-odbiorczymi. Spisy zdawczo-odbiorcze są potwierdzeniem, że jakieś akta przyjęto do archiwum/są w archiwum i "skutkują" nadawaniem aktom sygnatur archiwalnych, tj. umożliwiają ich identyfikację. Co więcej zawierają też informację o ich zniszczeniu bądź przekazaniu do ap, natomiast spisy akt do brakowania i spisy akt przekazywanych do ap są "tylko" potwierdzeniem, że akta te wybrakowano bądź przekazano.
Jarek Orszulak