Jeśli zrealizowana będzie koncepcja, do której powraca Hanna Staszewska w ostatnim numerze ?Archiwisty Polskiego?, czyli pola opisu w systemie, które złożą się na wstęp do inwentarza, a może kompletna implementacja ISAD (G), wówczas dane o udostępnianiu znajdą swoje miejsce w systemie, nawet jeśli dotyczyć będą tylko niektórych zespołów.
Propozycja zdaje się być bardziej "uniwersalna" (może niezbyt trafne określenie, ale niech będzie) niż aktualny opis zespołu w bazie SEZAM. Póki co bardziej przychylam się raczej do ISAD(G), ale to raczej wynika ze szczególnego zainteresowania spuściznami ogólnie rzecz umując. W każdym razie przygotowuję szerszą wypowiedź w tej sprawie, bo temat intrygujący. Nie ulega wątpliwości, że jakieś zmiany nastąpią. W tym kierunku chyba zmierzamy.
Zdaję sobie sprawę, że udostępnione opisy na
http://szukajwarchiwach.pl to wersja robocza. Niemniej jakiś obraz już mamy. Dla przykładu:
Archiwum Państwowe w Poznaniu; Zespół 53/929/0Teodor Moszczeński - spuścizna (były właściciel ziemski i członek Zarządu Fundacji Rodowej Moszczeńskich)http://szukajwarchiwach.pl/53/929/0/-/Dostępność: NIE
Wygląda na to, że dotyczy to całego zespołu? Najprawdopodobniej nie, ale...? Brak jest stosownych informacji w opisach jednostek. Mamy tutaj: tytuł, daty skrajne jednostki (dwukrotnie?), język, zawartość, znak teczki, sygnatura dawna, forma zewnętrzna, stan fizyczny, liczba stron/kart, format i informacja o zmikrofilmowaniu.
Czyli jest opis zespołu (oraz dzieje twórcy), a także inwentarz. Informacja o dostępności pozostaje w systemie ZoSIA w takiej formie, jak w przypadku bazy SEZAM:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=&mode=show&zespoly_id=54719 Tu z kolei w ogóle brak jest informacji o dostępności, a z treści wstępu nie wynika iż jakieś ograniczenia w dostępności są. Wygląda na to, że takich brak.
Proszę nie traktować tych uwag, jako "czepianie się".
Możliwe, że przy migracji danych nastąpił jakiś "błąd". Nie wiem jak to się odbywało.
Chodzi o to, żeby unikać takich przypadkowych nieścisłości i podawania nie zawsze jasnych informacji.