Autor Wątek: Kategoria BE  (Przeczytany 5511 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Kategoria BE
« dnia: Marzec 13, 2010, »
Witam. mam pytanie. Czy jednostki nie będące pod nadzorem i nie wytwarzające materiałów archiwalnych wytwarzają także materiały BE czy tylko B? W książce Kancelaria i Archiwum Zakładowe spotkałem się bowiem ze zdaniem, że po upływie określonego czasu na który tego typu dokumentacja była pozostawiona jej ekspertyzy dokonuje Archiwum Państwowe i może ja przekwalifikować na kategorię A. A ja jest to właśnie w jednostkach nie będących pod nadzorem jeśli w wykazie mamy BE a wykaz jest opracowany dla jednostek które mogą być wytypowane do będących pod nadzorem jako przykładowe jak i całej reszty nie będących i nie wytwarzających materiałów archiwalnych.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Kategoria BE
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2010, »
Zgodnie z przykładowym wykazem akt typowych tylko B, choć nie jestem pewien czy to takie pewne  :)
Jarek Orszulak

Offline MartaW

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Kategoria BE
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2010, »
Witam miałam z tym problem i dowiedziałam się jak ma być, więc w składnicach akt (bo właśnie składnice nie podlegają nadzorowi AP nie używa się kategorii BE można ewentualnie zwiększyć termin przechowywania akt jeśli jest taka potrzeba. Nie ma kat. BE ponieważ nie ma możliwości dokonania ekspertyzy przez AP skoro nie nadzoruje to dokumentacja gromadzona w jednostce nie ma wartości archiwalnej, a kat. BE może zostać zweryfikowana do kat. A i wówczas dopiero problem zresztą nie wiem nawet czy AP pofatyguje się żeby dokonać takiej ekspertyzy w jednostce która wg nich samych nie wytwarza dokumentów o wartości archiwalnej. W składnicach akt tylko kt. B. Pozdrawiam

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria BE
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2010, »
Dzięki. :D
prawy obrońca lewego słupka

Offline Bożena24

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 35
Odp: Kategoria BE
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2010, »
Witam
Mam pytanie odnośnie brakowania dokumentów kategorii BE-5. Czy można starać sie o wydanie zgody na ich brakowanie po upływie np. 2 lat od wytworzenia i jeśli AP wyda zgodę można niszczyć?
ożena

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Kategoria BE
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 11, 2010, »
Odpowiedź na to pytanie masz już w samej definicji akt kat. BE.
Jarek Orszulak

Offline Bożena24

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 35
Odp: Kategoria BE
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2010, »
W tym przypadku mam na myśli dokumenty z wyborów uzupełniających do rady gminy. Dostałam pismo od komisarza wyborczego że mam się zwrócić do niego z prośbą o wydanie postanowienia w sprawie zniszczenia dokumentów. Muszę więc wysłać pismo do AP o zgodę ale ja to mam oddane jako BE-5.
ożena