Autor Wątek: II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne  (Przeczytany 4816 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne
« dnia: Grudzień 05, 2009, »
3-4 odbyły się II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne. O ciekawym programie pisaliśmy już na forum. Temat Konfrontacji: Teoria Archiwalna wczoraj-dziś-jutro.
Uczestniczyłam w obradach, niektóre wystąpienia były baaardzo ciekawe.
Najbardziej podobało mi się wystąpienie D. Magiera o archiwozofii :)
Zainteresowanych odsyłam do tekstu W. Chorążyczewskiego, który wspomina o tejże .
Bardzo się cieszę, że są jeszcze archiwiści [archiwozofowie (?) ;)], którzy podejmują tego rodzaju zabawy intelektualne.
 :) :) :)

PS. Po raz kolejny miałam okazję przekonać się, że iFAR jest czytany, komentowany i pozytywnie odbierany :)
Pozdrawiam serdecznie
HS


Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2009, »
Witam,
rzeczywiście IFAR był kilka razy cytowany przez prelegentów  ;D
Bardzo ciekawe wystąpienie miał Roland Kiper "Obecne problemy zawodu archiwisty we Francji", który wygłosił podczas konferencji naukowej "Kształcenie archiwistów i zarządców dokumentacji. Model kompetencji zawodowych". Konferencja odbyła się 02 grudnia a została zorganizowana przez Sekcję Edukacji SAP, IHiA UMK oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Kilka uwag, które zanotowałem z wystąpienia Rolanda:
1. odnośnie wizerunku archiwisty, podobnie jak w Polsce, (czyli zakurzone magazyny, itd.) z tym że użytkownicy uważają, że archiwiści ukrywają przed nimi dokumentację, co jest dość dziwne, przy drugiej informacji,
2. 3/4 przechowywanych we francuskich archiwach akt (niestety nie usłyszałem których) nigdy nie zostało wykorzystanych, aczkolwiek dane są dość przestarzałe, z 1999 roku.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2009, wysłana przez luke »

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2009, »
Zapomniałbym o bardzo ważnej sprawie
W związku ze zmianą ustawy archiwalnej we Francji (poprzednia z 03.01. 1979 r.,  obecna z 15.07.2008) dowiedzieliśmy się, o skróceniu terminów udostępnienia m.a. z narodowego zasobu archiwalnego, np. posiedzenia Rady Ministrów z 30 lat do 25 lat.

Na koniec jeszcze ważna informacja:
od 30.01.2010 roku przestaje istnieć Dyrekcja Archiwów Francji, której podlega ponad 4000 instytucji (nie licząc sektora prywatnego).
Francuscy archiwiści zbierają podpisy pod petycją przeciw likwidacji, do tej pory zebrano jednak niecałe 2 tys. podpisów. Według Rolanda francuskie archiwa bardzo stracą na tej likwidacji (redukcja archiwistów, duże ograniczenie środków materialnych). Prelegent poprosił o pomoc polskich archiwistów, którzy mogliby swoimi podpisami wesprzeć inicjatywę.
Poniżej link do strony z petycją Stowarzyszenia Archiwistów Francuskich przeciw likwidacji Dyrekcji Archiwów Francji. Należy kliknąć na ? signer la pétition ? na stronie petycji i odznaczyć odpowiedni punkt pod polami danych osobowych, aby nie dostać reklam)

http://www.petitionduweb.com/Disparition_de_la_Direction_des_archives_de_France-4434.html#

pozdrawiam łukasz




Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2009, »
Jakie są argumenty za likwidacją Dyrekcji Archiwów Francji? Czy p. Roland przedstawił stanowisko swoich przeciwników? Jak rozumiem, chodzi przede wszystkim o oszczędności, coś jeszcze?

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2009, »
Witam,

 Tydzień temu byłem na spotkaniu w którym brali udział przedstawiciele Francji (właśnie dyrekcji Archiwów Francji) i nie było na ten temat żadnej mowy - ani podczas posiedzenia ani w kuluarach - a zmiana ta - wg tego co czytam mogłaby mieć dosyć istotne znaczenie w jednym z projektów jakie wspólnie prowadzimy. Może nie jest tak źle? :)

Pozdrawiam
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: II Toruńskie Konfrontacje Archiwalne
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2009, »
Witam,
dane które przedstawiłem nie pochodzą z kuluarowych rozmów tylko z oficjalnej prezentacji Rolanda Kipera. Spróbuję napisać do prelegenta i uzyskać więcej informacji na ten temat.
p.s. stanowiska przeciwników nie prezentował bo ich nie ma, jest doktorantem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i po prostu przedstawił sytuację archiwów i archiwistów we Francji.