Jeśli zrealizowana będzie koncepcja, do której powraca Hanna Staszewska w ostatnim numerze ?Archiwisty Polskiego?, czyli pola opisu w systemie, które złożą się na wstęp do inwentarza, a może kompletna implementacja ISAD (G), wówczas dane o udostępnianiu znajdą swoje miejsce w systemie, nawet jeśli dotyczyć będą tylko niektórych zespołów.
Propozycja zdaje się być bardziej "uniwersalna" (może niezbyt trafne określenie, ale niech będzie) niż aktualny opis zespołu w bazie SEZAM. Póki co bardziej przychylam się raczej do ISAD(G), ale to raczej wynika ze szczególnego zainteresowania spuściznami ogólnie rzecz umując. W każdym razie przygotowuję szerszą wypowiedź w tej sprawie, bo temat intrygujący. Nie ulega wątpliwości, że jakieś zmiany nastąpią. W tym kierunku chyba zmierzamy.
Zdaję sobie sprawę, że udostępnione opisy na
http://szukajwarchiwach.pl to wersja robocza. Niemniej jakiś obraz już mamy. Dla przykładu:
Archiwum Państwowe w Poznaniu; Zespół 53/929/0Teodor Moszczeński - spuścizna (były właściciel ziemski i członek Zarządu Fundacji Rodowej Moszczeńskich)http://szukajwarchiwach.pl/53/929/0/-/Dostępność: NIE
Wygląda na to, że dotyczy to całego zespołu? Najprawdopodobniej nie, ale...? Brak jest stosownych informacji w opisach jednostek. Mamy tutaj: tytuł, daty skrajne jednostki (dwukrotnie?), język, zawartość, znak teczki, sygnatura dawna, forma zewnętrzna, stan fizyczny, liczba stron/kart, format i informacja o zmikrofilmowaniu.
Czyli jest opis zespołu (oraz dzieje twórcy), a także inwentarz. Informacja o dostępności pozostaje w systemie ZoSIA w takiej formie, jak w przypadku bazy SEZAM:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=&mode=show&zespoly_id=54719 Tu z kolei w ogóle brak jest informacji o dostępności, a z treści wstępu nie wynika iż jakieś ograniczenia w dostępności są. Wygląda na to, że takich brak.
Proszę nie traktować tych uwag, jako "czepianie się".
![Uśmiech :)](http://www.ifar.pl/Smileys/akyhne/smiley.gif)
Możliwe, że przy migracji danych nastąpił jakiś "błąd". Nie wiem jak to się odbywało.
Chodzi o to, żeby unikać takich przypadkowych nieścisłości i podawania nie zawsze jasnych informacji.