Narodowe Archiwum Cyfrowe > Budowa NAC
Metryki w NAC
(1/1)
Młochowski_Jacek:
PTG opublikowało już ponad 100 ksiąg metrykalnych i zawartych w nich ponad 100 tysięcy metryk.
Parafrazując jedną z reklam TV zapytam "Czy TurboDymoMen zawstydzi PTG i opublikuje 150 ksiąg?".
Polskie Towarzystwo Genealogiczne w serwisie metryki.genealodzy.pl http://metryki.genealodzy.pl/metryki.php?op=zs&pw=59 rozpoczęło publikację metryk z archiwów kościelnych. Jest to wynik współpracy z dysponentami ksiąg polegający na zdigitalizowaniu przez PTG poprzez fotografowanie wybranych zasobów, ich opracowanie i przekazanie kopii na płytach DVD. W zamian otrzymaliśmy możliwość opublikowania kopii na naszych serwerach. Do końca roku planujemy publikację kolejnych 200 ksiąg metrykalnych i kolejnych 200 tysięcy metryk już sfotografowanych i będących w przygotowaniu. Dotyczy to na razie 4 parafii warszawskich. Czynimy starania o możliwość publikacji zbiorów z innych parafii i archiwów diecezjalnych. Wszystkie metryki dostępne są za darmo online na podanej wyżej stronie.
Czy NAC jest skłonny jest wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowiska genealogów i rozpocząć publikację aktów stanu cywilnego które posiada? Zakładam, że NAC ma większe możliwości w tym zakresie od biednego stowarzyszenia. Jeśli problemem są serwerownie możemy część od dawna gotowych i leżących na półkach płyt DVD za upoważnieniem AP opublikować własnym kosztem.
luke:
--- Cytuj ---Czy NAC jest skłonny jest wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowiska genealogów i rozpocząć publikację aktów stanu cywilnego które posiada?
--- Koniec cytatu ---
hmm, może być mały problem... NAC nie posiada aktów stanu cywilnego ;D
Młochowski_Jacek:
--- Cytuj ---hmm, może być mały problem... NAC nie posiada aktów stanu cywilnego ;D
--- Koniec cytatu ---
Obawiam się więcej problemów. Pierwszym jest brak spojrzenia na potrzeby społeczne. Proszę sprawdzić w archiwach jakie dokumenty są najczęściej przeglądane i "mierzyć siły na zamiary nie zamiar podług sił" inaczej NAC zapchany zostanie materiałami niezgodnie z zapotrzebowaniem tego narodu który ma w nazwie i któremu służyć powinien.
Obawiam się że decydenci przy braku rozeznania, bo złej woli nie zakładam, wrzucą tam to co właśnie mają pod ręką. Jakieś stare numery gościa niedzielnego, propagandę z okresu PRL-u ewentualnie dokumenty do których przez ostatnie 20 lat pies z kulawą nogą nie zajrzał. Na forach będziemy dalej mówić o potrzebie ochrony dokumentów o wartości genealogicznej przed zainteresowanymi. Czy musi przyjść huragan aby myślenie decydentów się zmieniło? Czy bez doczekania się na granty nie da się opublikować najwartościowszych dokumentów. Czy Metryka Królestwa Polskiego, Volumina Legum, księgi grodzkie i ziemskie są już w NACu udostępnione?
Stwierdzenie, że NAC czegoś nie posiada nie jest rozwiązaniem problemu ochrony dokumentów i ich udostępniania. Czy znaczy to, że powstać musi nowe bardziej narodowe archiwum cyfrowe bo w obecnym nie przewidziano możliwości zaspokojenia autentycznych potrzeb. Moja krytyka nie dotyczy pracy archiwistów lecz decydentów którzy nie chcą zrozumieć potrzeb społeczeństwa. Być może nikt ich nie informuje co naprawdę jest w centrum zainteresowania korzystających z AP.
Młochowski_Jacek:
Chciałbym dodać, że PTG od lutego 2009 r. udostępnia na mocy umowy z NDAP akty stanu cywilnego 5 parafii za okres 5 lat w siostrzanym projekcie http://www.asc.genealodzy.pl/index.php?op=zs&pw=59 o celach którego przeczytać można na http://www.metryki.genealodzy.pl . Trwa indeksowanie według zasad opublikowanych na stronie http://www.metryki.genealodzy.pl/jak-indeksowac-U-Z.php Udostępnianie potrwa do końca bieżącego roku kiedy przekażemy wyniki naszej pracy NDAP.
Nawigacja
Idź do wersji pełnej