Autor Wątek: ciekawe zdjęcia z archiwów rosyjskich  (Przeczytany 3613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 359
ciekawe zdjęcia z archiwów rosyjskich
« dnia: Wrzesień 21, 2009, »
Witam!

Poniżej link do strony archiwów rosyjskich z galerią zdjęć m.in. dotyczących Polski w okresie II wojny światowej. Dużo propagandy, niemniej myślę, że interesujące.

http://victory.rusarchives.ru/index.php?p=3

Pozdrawiam

Filip

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ciekawe zdjęcia z archiwów rosyjskich
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2009, »
Witam,
myślę że znacznie ciekawsza, dla zainteresowanych historycznymi technikami fotograficznymi, jest wystawa "Światłoczułe - kolekcje fotografii" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Warto się wybrać, aby pooglądać stereoskopowe dagerotypy, ferrotypię, ambrotypię, itd. , ale i odbitki na papierze.  Archiwa Państwowe mają przecież w swoich kolekcjach egzemplarze historycznych technik fotograficznych,(choćby AAN, APW, czy AP Poznań).
http://www.swiatloczule.mnw.art.pl/
Polecam, naprawdę warto.

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: ciekawe zdjęcia z archiwów rosyjskich
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2009, »
Dołączam się do zachęty Łukasza do odwiedzenia tej wystawy. Naprawdę robi wrażenie! A swoją drogą, to ciekaw jestem, jak takie długie eksponowanie delikatnych technik wpływa na trwałość obrazów. Przyznaję, że miałbym duże wątpliwości w zorganizowaniu takiej wystawy. Z drugiej strony zapewne Muzeum konsultowało się z konserwatorami...

Pozdrawiam

Filip

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ciekawe zdjęcia z archiwów rosyjskich
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2009, »
W opracowaniu "Fundamentals of Photograph Archiving" z XII 2001 r., czytamy: "w przypadku ekspozycji czasowych bądź stałych należy starać się nie odstępować od przepisowych norm warunków otoczenia, gdyż szkody wywołane gwałtownymi zmianami wilgotności i temperatury są z reguły nieodwracalne. Należy zastosować wszystkie techniki pozwalające utrzymać stałe parametry otoczenia, co staje się tym ważniejsze, im bardziej skomplikowane są warunki w pomieszczeniu wystawienniczym i im częściej i liczniej jest wystawa odwiedzana." Przypomnę tylko że materiałem szczególnie czułym na światło są tradycyjne metody z wykorzystaniem srebra, chromogeniczne odbitki fotograficzne, odbitki kolorowe i Dyetransfer (max czas oświetlenia na rok 12.000 lx.h), a materiały o niskiej światłoczułości; odbitki cz.-b. na papierze barytowym, wydruki barwne pigmentowe, niekolorowane dagerotypy, metody fotomechaniczne (84.000 lx.h).
Wystawa prezentuje procesy historyczne, więc konieczne jest aby pokazać oryginały, poza tym jest czasowa i co najważniejsze pozostają pod opieką konserwatorów MNW.
pozdrawiam Łukasz

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1754
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: ciekawe zdjęcia z archiwów rosyjskich
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 30, 2009, »
A ja polecam forum http://odkrywca-online.com/forum.php
To już nie setki, a tysiące zdjęć - z kampanii wrześniowej, ale oczywiście nie tylko - wypatrzone przez kilku chyba tylko maniaków (w najlepszym znaczeniu tego słowa) na internetowych aukcjach itp. I to nie propagandowa chała, tylko sceny "z życia wzięte" - ruiny, pożary, trupy, jeńcy. Trza mieć sporo czasu i cierpliwości ale można znaleźć naprawdę niesamowite zdjęcia.
Jarek Orszulak