Sezam - Pomoce zrchiwalne

Zaczęty przez Wojciech Woźniak, Kwiecień 17, 2007,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojciech Woźniak

Witam
Fragment podręcznika do Sezamu:
Cytat· Pomoce archiwalne
W tym polu wpisujemy wszystkie pomoce archiwalne istniejące zarówno dla całego zespołu (zbioru, zbioru szczątków zespołów), jak i dla jego części - sukcesji, podzespołu, szczątka zespołu. Nazwy pomocy wybieramy z listy. Widnieją na niej nazwy najczęściej spotykanych w archiwach pomocy ewidencyjnych i informacyjnych: indeks geograficzny, indeks osobowy, indeks rzeczowy, inwentarz drukowany, inwentarz kartkowy, inwentarz kartkowy roboczy, inwentarz książkowy, protokół zdawczo-odbiorczy, przewodnik po zespole, spis zdawczo-odbiorczy, spis roboczy. Nie rozróżnia się dawnych inwentarzy, indeksów itp. od sporządzonych obecnie. Na liście znajduje się ponadto hasło „bez ewidencji” - odnosi się ono do zespołów lub ich części, dla których nie sporządzono żadnej pomocy archiwalnej. Pomoce wielotomowe traktujemy jako jedną pomoc.
Chodzi mi o kwestię następującą: czy w przypadku zespołu przyjętego do archiwum ze spisem zdawczo-odbiorczym a po roku opracowanego i zaopatrzonego w piękny inwentarz książkowy należy w polu Pomoce archiwalne wpisać zarówno: spis zdawczo-odbiorczy jak inwentarz książkowy, czy też tylko inwentarz książkowy?
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Hanna Staszewska

No cóż, nie pierwszy to przypadek, w którym podręcznik użytkownika naszych baz danych, zamiast konkretnie pomóc w wypełnianiu poszczególnych pól, niestety jest mało przydatny.
Proponuję w tym przypadku sięgnąć do Załącznika nr 1 (Instrukcja w sprawie prowadzenia ewidencji zasobu...) do Decyzji nr 3 NDAP z 30 stycznia 2004 r. w sprawie ewidencji zasobu archiwalnego w archiwach państwowych. Paragraf 4 "Sposób wypełniania karty zespołu lub zbioru", punkt  9, określający sposób wypełniania rubryki 9 "Pomoce archiwalne": (cyt.) Należy podać wszystkie istniejące aktualne (podkr. HSK) pomoce archiwalne do zespołu: inwentarz do zespołu lub zbioru (książkowy, kartkowy, kartkowy roboczy, drukowany), przewodnik po zespole, indeks (geograficzny, osobowy, rzeczowy), sumariusz. W przypadku zespołów lub zbiorów nieopracowanych, zespołów otwartych oraz zespołów opracowanych należących do grupy A3, należy podać istniejące środki ewidencyjne do zespołu: spis zdawczo-odbiorczy, spis roboczy 
Dane w karcie zespołu do pola „Pomoce archiwalne” są pobierane automatycznie z pola „Pomoce archiwalne” w zakładce „Informacje o zespole”, tak więc chyba należy posiłkować się zacytowaną wyżej treścią punktu 9.

Wojciech Woźniak

Witam
Dzięki Haniu! Twoja wykładnia rozwiewa wątpliwości.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you