Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

dspace

Zaczęty przez Grzegorz Gałęzowski, Maj 30, 2009,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grzegorz Gałęzowski

Dzisiaj kolejna odsłona projektów z otwartym kodem. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tym ciekawym projektem.

DSpace jest platformą systemową, której zadaniem jest przechowywanie materiałów cyfrowych w perspektywie długoterminowej, dlatego też bardzo dobrze nadaje się do zadań jakie stawiają archiwa.

Strona projektu:
http://www.dspace.org

DSpace indeksuje treści cyfrowe, dlatego też może być wykorzystany przez użytkowników do wyszukiwania i pobierania określonych materiałów. Dystrybucja danych odbywa się za pomocą przeglądarki WWW.

System DSpace może być wykorzystany do przechowywania i udostępniania: skanów (2D i 3D), fotografii, filmów, książek i wielu innych rodzajów treści.

Poniżej diagram prezentujący działanie DSpace


źródło: http://www.dspace.org/introduction/dspace-diagram.pdf

Projekt DSpace został opracowany wspólnie przez bibliotekę największej uczelni technicznej na świecie MIT i firmę Hewlett-Packard. System jest swobodnie dostępny jako open-source w ramach licencji BSD. System można bezpłatnie pobierać i używać jako własne repozytorium. DSpace jest wykorzystywany z powodzeniem w wielu instytucjach naukowych, bibliotekach, muzeach, archiwach, szpitalach, instytucjach rządowych i wielu innych.

Na poniższej stronie jest pełna lista użytkowników tego systemu, przy okazji można zapoznać się w jaki sposób ten system jest wykorzystywany przez różne podmioty:

http://www.dspace.org/index.php?/DSpace-Instances/Repository-List.html

Dla tych, którzy chcą szybko przetestować na własnym komputerze DSpace, polecam adres: http://cadair.aber.ac.uk/dspace/handle/2160/565

DSpace Live CD - 1-5-0 v2.iso

Można tam pobrać obraz systemu w postaci pliku ISO, gotowy do uruchomienia bez konieczności instalacji czegokolwiek. Wystarczy wypalić płytkę i uruchomić z niej komputer (w Biosie należy ustawić startowanie z napędu CD/DVD) można też użyć oprogramowania do wirtualizacji i zamontować pod nim taki obraz ISO.

W tej chwili system jeszcze nie obsługuje języka polskiego, ale pracuję nad stworzeniem polskiej wersji językowej.

Polecam zapoznać się z filmem demonstrującym ten ciekawy projekt:
http://www.dspace.org/index.php?/Introducing/DSpace-Video.html

Rafał Rufus Magryś

Witam,

Dzięki Grzegorzu - ale tu warto byłoby dołożyć jeszcze info o Fedorze (nie chodzi o dystrybucję Linuksa):

http://www.fedora-commons.org/


oraz o ICA - ATOM:

http://ica-atom.org/

Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Grzegorz Gałęzowski

#2
Miałem i ten system przedstawić. Mam już listę wszystkich systemów, które warto zaprezentować. Ale ze względu na to że systemy muszę samodzielnie przetestować, czy są warte uwagi to opisanie tego wszystkiego zajmuje mi nieco czasu. Dodatkowo do paru z wybranych systemów tworzę polskie wersje językowe. Niebawem pojawi się reszta opisów. Chciałbym przedstawić jeszcze parę innych spraw, które z pewnością wszystkim się przydadzą i będą mogli wykorzystać we własnym zakresie.

galuszkak

Witam!

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum więc się przedstawię. Studiuje na Uniwersytecie Śląskim teologię oraz pracuje na Wydziale Teologicznym jako informatyk. Obecnie studiuje także informatykę. Moje zainteresowania to szczególnie Linux, oprogramowanie serwerowe itd.

Chciałbym zainteresować projektem DSpace który chciałby przystosować do Polskich realiów. Rozpocząłem tłumaczenie tego systemu na język Polski, udało mi się już przetłumaczyć około 60-70% tego systemu. Zachęcam serdecznie do wsparcia w tłumaczeniu i przystosowywaniu DSpace do polskich realiów. Zależy mi bardzo na zaangażowaniu się archiwistów oraz bibliotekarzy mam świadomość, że ich doświadczenie jest szczególnie potrzebne aby ta praca miała sens a także, żeby dla nich to narzędzie spełniało odpowiednią korzyść.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam w linki poniżej:

Tutaj jest repozytorium tłumaczenia:
http://bitbucket.org/galuszkak/dspace-i18n-pl

A tu sam plik tłumaczenia:
http://bitbucket.org/galu...messages_pl.xml

Jeżeli chce ktoś zobaczyć gdzie można oglądnąć tłumaczenie w akcji to tutaj:
Tłumaczenie aktualizuje się co 24h:
http://155.158.120.15:8080/xmlui

Na moim blogu opisałem mniej więcej czym DSpace jest i jego podstawowe pojęcia: http://galuszkak.wordpress.com/

Pozdrawiam