Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

Ochrona długoterminowa

Zaczęty przez Grzegorz Gałęzowski, Maj 29, 2009,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grzegorz Gałęzowski

Ochrona długoterminowa zasobów cyfrowych jest procesem bardzo skomplikowanym. Wraz z rozwojem sprzętu i oprogramowania coraz trudniej nam będzie odczytywać stare dane.
Aby temu zapobiec Koninklijke Bibliotheek (KB) i Biblioteka Narodowa w Holandii rozpoczęły wspólny projekt badawczy, mający znaleźć rozwiązanie dla tego problemu.

W wyniku ich prac powstał system Dioscuri. Dokładny opis projektu jak i gotowa aplikacja wraz z kodem źródłowym są do pobrania ze strony: http://dioscuri.sourceforge.net/index.html
Emulator napisany jest w języku Java, dlatego też jest niezależny od systemu operacyjnego i procesora.

Emulator Dioscuri emulujący środowisko x86.


Różne badania wykazały, że istnieją zasadniczo dwie strategie, które mogą zapewnić ciągłośc dostępu  do materiałów cyfrowych: migracja i emulacja.

W migracji zmienia się oryginalny dokument na jego nową wersję, w emulacji natomiast następuje zmiana jedynie środowiska komputerowego pozwalającego na odczytanie dokumentu w jego oryginalnej formie. Migracja jest łatwa do przeprowadzenia jedynie na mało skomplikowanych obiektach, sprawa się komplikuje gdy mamy do czynienia z tworami dużo bardziej skomplikowanymi niż dokumenty tekstowe czy graficzne, np. aplikacje binarne.

Emulację najlepiej opisać jako naśladowanie pewnego komputera lub programu na innej platformie sprzętowej lub programowej. W ten sposób możliwe jest, aby dokumenty lub programy były uruchamiane na komputerze lub systemie do którego nie są przeznaczone. Emulator jako program tworzy dodatkową warstwę pomiędzy istniejącą ?starą? platformą komputera i platformą, na której mają być uruchamiane aplikacje.

Emulacja jako technologia została opracowana dość dawno temu. Jednakże w dziedzinie ochrony zasobów cyfrowych  możliwości zastosowania tej technologii są nadal tematem dyskusji.

Każdy komputer składa się z jakiegoś sprzętu i oprogramowania. Dzięki integracji tych dwóch elementów komputer może zaoferować szeroką gamę swoich możliwości.
Silna zależność między sprzętem i oprogramowaniem wprowadza pewne ryzyko. Otóż jeżeli jeden z tych elementów zawiedzie, to będzie miało to wpływ na działanie całego systemu.