Narodowe Archiwum Cyfrowe > Projekty w NAC

słownik archiwalny

<< < (12/12)

Jarek:
I jeszcze suplemencik do pracowni naukowej: Archiwiści-naukowcy są niekiedy złośliwie nazywani paniami lub panami z czytelni przez użytkowników (zob. pieniacze, memłony). Ale jak wiadomo, użytkownicy nie tylko, że są złośliwi, ale też przeszkadzają (zob. korzystanie z zasobu archiwów) i trzeba na nich uważać.  :P

archaik:
Seria
wedle dotychczasowego słownika terminologicznego Seria to ?szereg jednostek archiwalnych w zespole (zbiorze) archiwalnym stanowiących pewien ciag, a związanych analogią treści lub formy zewnetrznej, bądź analogią obu tych elementów.? https://www.archiwa.gov.pl/pl/62-materia%C5%82y-pomocnicze/757-s%C5%82ownik-archiwalny?showall=&start=3

W najnowszym zarządzeniu (nr8) o inwentaryzacji
?Seria składa się z opisów jednostek archiwalnych?. Trzeba podawać jej rozmiar. Ale jak, skoro mówimy o części inwentarza, która składa się z opisów? ?opis? nie jest jednostką miary, bo wedle nowego zarządzenia o ewidencji (par. 7) jednostkami miary są:
- jednostka archiwalna
- metry bieżące ? nieźle, od razu liczba mnoga, a jesli będzie to jeden metr?
- liczba plików i megabajtów ? jeszcze lepiej, tzn. zespół cyfrowy ma wielkość np. 12 liczb plików i megabajtów? a może można podać osobno 12 liczb plików i 12 liczb megabajtów?
Zmiany zmiany, ewidencja zachwiała się w posadach, ale przetrzyma

Ale to nie jest jeszcze ostatnie słow CKM. Do tych zmian nie nalezy sie przyzwyczajać. Jak mówi uzasadnienie zarządzenie o ewidencji ?ma w zamierzeniu charakter przejściowy ? będzie obowiązywało do czasu planowanego przemodelowania przepisów metodycznych.? Ponadto ?ma charakter kompilacyjny, nie wprowadza zasadniczych zmian w działaniu archiwów państwowych, a jego wdrożenie wiązać się będzie jedynie z koniecznością wprowadzenia modyfikacji w systemie ZoSIA.? Czyli to nie jest jeszcze zapowiadana przez CKM rewolucja metodyczna.

Naczelny Dyrektor już wprowadził też nowy przepis o ZoSIA, w którym uzasależnia jej rozwój od opinii Komitetu Sterujacego (zarz. 10), który prawie jednocześnie likwiduje (zarz. 16). CKM likwiduje niewygodne przepisy, a może sam przejmie zadania Komitetu Sterującego i będzie decydować, co trzeba i można zmieniać w ZoSIA?

Łatwo dodać wiele buziek z wyszczerzonymi zębami, ale do śmiechu nie jest.

Hanna Staszewska:

--- Cytat: archaik ---Seria
wedle dotychczasowego słownika terminologicznego Seria to "szereg jednostek archiwalnych w zespole (zbiorze) archiwalnym stanowiących pewien ciag, a związanych analogią treści lub formy zewnetrznej, bądź analogią obu tych elementów." https://www.archiwa.gov.pl/pl/62-materia%C5%82y-pomocnicze/757-s%C5%82ownik-archiwalny?showall=&start=3
--- Koniec cytatu ---
Przypominam, że żaden słownik  nie został wprowadzony do archiwów aktem normatywnym, jest więc tylko pomocą, a nie zaleceniem.


--- Cytat: archaik ---W najnowszym zarządzeniu (nr8) o inwentaryzacji
"Seria składa się z opisów jednostek archiwalnych".
--- Koniec cytatu ---
Tak, świadomie przyjęliśmy taki zapis, bo serie tworzy się w bazie danych i w inwentarzu, a nie w magazynie. W magazynie akta leżą sygnaturami od 1 do n, a w inwentarzu, dzięki sygnaturze skaczącej, możemy dowolnie przydzielać jednostki do serii (i tylko w inwentarzu), akt w magazynie nie ruszamy (nawet jeśli np. j.a. o sygn. 5 zmieni przynależność do serii zawsze będzie w magazynie pod sygn. 5).
Zapisy o serii jako ciągu j.a. miały sens kiedyś, kiedy układ inwentarza musiał odpowiadać układowi akt w magazynie, teraz dzięki sygnaturze skaczącej uwolniliśmy się od tego.
Stąd zapis w nowych przepisach o serii jako części inwentarza, która składa się z opisów j.a. (a nie ciągu j.a.).


--- Cytat: archaik ---Trzeba podawać jej rozmiar. Ale jak, skoro mówimy o części inwentarza, która składa się z opisów? "opis" nie jest jednostką miary, bo wedle nowego zarządzenia o ewidencji (par. 7) jednostkami miary są:
- jednostka archiwalna
- metry bieżące ? nieźle, od razu liczba mnoga, a jesli będzie to jeden metr?
- liczba plików i megabajtów ? jeszcze lepiej, tzn. zespół cyfrowy ma wielkość np. 12 liczb plików i megabajtów? a może można podać osobno 12 liczb plików i 12 liczb megabajtów
--- Koniec cytatu ---
Słuszna uwaga, należy doprecyzować zapis, że chodzi o rozmiar serii wyrażony w j.a. Nawiasem mówiąc rozmiar serii generowany jest automatycznie z ZoSIA i wyrażony jest właśnie w j.a., więc inaczej i tak nie można podać, ale zapis w przepisach można doprecyzować.
Dziękuję za ten głos. 8)

Przy okazji przypominam wątek o potrzebie (lub nie) układów inwentarzy http://www.ifar.pl/index.php/topic,3494.0.html

Pozdrawiam

Jarek:
Obserwując różne pojęcia, będące kiedyś i obecnie w archiwalnym "obiegu", zastanawiam się jak nazwać np. działanie, które można opisać tak:
melioracja podzespołu, złożonego z cząstek powstałych w komórkach macierzystych.
Macie jakiś pomysł?  ;)

Jarek:
Pora odświeżyć antysłownik archiwalny  ;)
Jeśli posłużyć się tą definicją:

--- Cytat: Jarek w Grudzień 23, 2016, ---Pracownia naukowa - miejsce do udostępniania naukowcom akt opracowanych naukowo, realizowane przez archiwistów - naukowców. Nie mylić z czytelnią - czytelnia nie ma naukowych przerw na wietrzenie oraz naukowych dni bez udostępniania akt.  Poza tym czytelnia jest zupełnie nienaukowo obsługiwana przez panią z czytelni (por.: pani z czytelni).  ;)

--- Koniec cytatu ---
zastanawiać może potrzeba istnienia w pracowniach naukowych np. przerwy na wietrzenie sali. Dzięki temu oto referatowi na zjazd historyków:
https://xxpzhp.umcs.lublin.pl//Referaty/W.%20Chor%C4%85%C5%BCyczewski,%20P.%20Gut,%20Historia%20w%20archiwach%20i%20archiwa%20w%20historii%20-%20referat%20na%20Zjazd%20(NDAP)%20-%202%20IX%202019.pdf
wszystko jednak staje się jasne  ;) :

--- Cytuj ---Odpowiednio dobrany lokal na pracownię naukową stwarza niepowtarzalną atmosferę. Niepowtarzalną atmosferę tworzą też  archiwiści,  zwłaszcza  gdy  są  partnerami ? badaczami  dla  uczonych  użytkowników,  z którymi można toczyć dysputy uczone
--- Koniec cytatu ---

archiwiści tworzą niepowtarzalną atmosferę i potem trzeba wietrzyć ...  ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej