Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

słownik archiwalny

Zaczęty przez Anna Laszuk, Październik 30, 2008,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anna Laszuk

Na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego jest zapowiedź:
?Na wiosnę w Archiwalnej Bibliotece Cyfrowej:
sNAC ? Słownik Narodowego Archiwum Cyfrowego. Dostępny on-line słownik wyjaśniający podstawowe pojęcia archiwistyczne. Pierwsza edycja słownika, zawierająca ponad 200 haseł, pojawi się niebawem na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego - trwają ostatnie prace redakcyjne. W kolejnych edycjach sNAC będzie stale rozbudowywany.
EAD_PL ? Międzynarodowy standard zapisu informacji o zasobie archiwalnym - wersja polska, autorstwa dra Andrzeja Klubińskiego oraz dra Wojciecha Woźniaka. Opatrzone wstępem tłumaczenie międzynarodowego standardu EAD, powszechnie stosowanego do opisu materiałów archiwalnych w systemach informatycznych.?
Adam Baniecki w Archiwalnym Portalu Naukowym (http://www.archiwa.net/) informuje o projekcie Archipedia. Powstaje pytanie, czy obecni na Kongresie w Kuala Lumpur pracownicy NAC nawiązali kontakt z osobami z Międzynarodowej Rady Archiwów, które będą pracować przy tym projekcie. Warto bowiem, aby słownik NAC był spójny z międzynarodowym, społecznościowym słownikiem terminologii archiwalnej.

Rafał Rufus Magryś

Witam,

Dziękujemy za cenną sugestię - słownik powinien już niedługo pojawić się w postaci ogólnodostępnej dla wszystkich zainteresowanych.


Pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Jarek

Słownika ani słychu ani dychu. Może łatwiej będzie stworzyć archiwalny antysłownik?  :D
Proponuję na początek:

Archiwista - zgodnie z klasyfikacją zawodów archiwistami nie są pracownicy archiwów. Archiwista zajmuje się przekładaniem starych papierów z jednej kupy na drugą, musi przy tym pamiętać z której kupy na którą je przekłada (por. metodyka archiwalna). Im starsze papiery, tym wyższe są kwalifikacje i pozycja zawodowa archiwisty.  ;D
Jarek Orszulak

Ewa33

Inna propozycja za J. Wittlin "Vademecum zdrowego rozsądku":
Archiwum - pokój, w którym zawsze od biedy da się jeszcze upchać pracownika, z którym ani nie wiadomo co robić, ani gdzie go posadzić, zaś zwolnić go nie wypada. ;)

Grażyna Z.

Metodyka archiwalna - starodawny sposób przekładania papierów z kupy na kupę. Można o nim poczytać w inkunabułach. Obecnie papierów ma być mniej (por. archiwistyka cyfrowa).

Rafał Rufus Magryś

Witam,

Całość materiałów opracowanych w NAC na potrzeby nowego słownika archiwalnego (ponad 100 haseł) zgodnie z zaleceniem zostało przekazane do NDAP w zeszłym roku jeszcze przed wakacjami (z tego co pamiętam). Na jakim etapie są prace w NDAP  tego nie wiem.

Pozdrawiam,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Hanna Staszewska

W lutym 2009 r. archiwa otrzymały pismo z NDAP, że w "najbliższym czasie" rozpoczną się prace nad słownikiem. "Niebawem" miał być powołany komitet redakcyjny, a prace miały być prowadzone w "ścisłym współdziałaniu" z CKM.
"W przyszłym roku" (czyli chyba w 2010, skoro pismo jest z lutego 2009) miało dojść do prezentacji internetowej oraz wydania drukiem 1 tomu słownika.
Oczywiście jakieś opóźnienie zawsze może się zdarzyć, nie będę się czepiać o rok czy dwa ;D

Ale czy ktoś wie, na jakim etapie są te prace?
 

Anna Sobczak

Polecam niemiecki słownik podstawowej terminologii archiwalnej, który obejmuje takie zagadnienia jak: digitalizacja, ERM, portal archiwalny itp.

http://www.archivschule.de/uploads/Forschung/ArchivwissenschaftlicheTerminologie/Terminologie.html

Może to zmobilizuje tych, którzy u nas pracują nad aktualizacją słownika archiwalnego.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Hanna Staszewska

A ktoś u nas pracuje nad aktualizacją słownika archiwalnego?

Anna Sobczak

Kiedyś (ostatnie cztery lata) ktoś, na którejś z konferencji wspominał, że zaczęto takie prace.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Jarek

Hania zainspirowała mnie do stworzenia kolejnego hasła do antysłownika  :)
Wkrótce - określenie używane w archiwistyce np. do wskazania kiedy nastąpi opracowanie słownika archiwalnego, ukazanie się kolejnego numeru "Archeionu" czy też nowelizacja roporządzenia z 2011 r. Jak również do wskazania kiedy np. nastapi opublikowanie kolejnych zdjęć ze zjazdu archiwistów na stronie NDAP czy też kiedy nastąpią zmiany na forum IFAr. Rozważana jest możliwość wprowadzenia wkótce jako kolejnej dopuszczalnej kategorii archiwalnej. Por. niebawem.
;)
Jarek Orszulak

Hanna Staszewska


Jarek

Jeszcze jedno, przypomniał je ostatnio MarcinP  :)

Bez wątpienia - kryterium stosowane przy wartościowaniu dokumentacji. Jest wykorzystywane, gdy zawodzą pozostałe kryteria, pozwala ono wtedy orzec czy coś bez wątpienia jest materiałem archiwalnym czy też nie. O wartosci historycznej dokumentacji decyduje wówczas nie jej zawartość ale bez wątpienia to, kto ją ocenia.  ;)
Jarek Orszulak

Ewa33

Rzeczywiście. Hasło "wkrótce" w definicji podanej przez Jarka jest w pełni realizowane przez administratora IFAR. "Wkrótce" miał być regulamin forum i ani widu ani słychu. Ta archiwistyka jednak wchodzi w krew  :D

luke

Hania przypomniała dzisiaj na forum o zmianach w NDAP.
Stąd można wnioskować, że skoro powstał Departament Archiwistyki, który jest wśród wielu, wielu innych zadań, odpowiedzialny
Cytatza prowadzenie spraw związanych z wydawaniem ?Archeionu?, słownika archiwalnego i innych wydawnictw;
wkrótce i bez wątpienia zobaczymy efekty pracy zatrudnionych w nim pracowników/archiwistów?