Witam,
na przedpolu archiwalnym pojawiają się obiekty zdigitalizowane np. zdjęcia. Czyli mamy do czynienia z sytuacją, że zdjęcia stanowiące materiały archiwalne występują jako papierowe oryginały i jednocześnie jako ich cyfrowe kopie. Wydaje się, że archiwum państwowe powinno je przejąć do swojego zasobu.
Rodzi się pytanie, czym są takie zdjęcia. Czy to tylko kopie materiałów archiwalnych w formie cyfrowej, czy może już dokumenty elektroniczne? Jak przygotować przyjęcie tego rodzaju materiałów? A może należy także zwrócić uwagę na to jak są wykonane owe skany i jeśli ich jakość jest niezadowalająca zignorować fakt ich istnienia?
Dodam jeszcze, że Wskazówki metodyczne dotyczące zasad opracowania fotografii w archiwach państwowych (Załącznik do Decyzji Nr 8 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 24 kwietnia 2006 r.) wprowadzają definicję egzemplarza archiwalnego fotografii:
4. Egzemplarzem archiwalnym fotografii jest:
1) dla fotografii trwale związanej z nośnikiem, powstałej w wyniku chemicznej obróbki materiału światłoczułego ? nośnik z pierwotnym zapisem fotografii,
2) dla zapisu cyfrowego ? wzorcowy plik danych, niezmieniony w stosunku do pierwotnego zapisu, wykonanego bezpośrednio przez urządzenie elektroniczne lub przekształconego i przekazanego przez twórcę.
Czy to oznacza, że kopia cyfrowa fotografii nie jest materiałem archiwalnym?