Internetowe Forum Archiwalne > Projekty wskazówek metodycznych
Wskazówki metodyczne dot. zasad opracowania zespołów archiwalnych prokuratur
andrzej klubiński:
Szanowni Państwo
Na posiedzeniu w dniu 28 kwietnia br. Zespół naukowy ds. dokumentacji wytworzonej przez sądy, prokuratury i notariat zakończył prace nad projektem wskazówek metodycznych dotyczących zasad opracowania zespołów archiwalnych prokuratur, wytworzonych od XIX do XXI wieku, przechowywanych w archiwach państwowych.
Zapraszając do dyskusji nad projektem, który dostępny jest na stronie http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=647, proszę o zgłaszanie uwag do 30 maja br., co umożliwi przekazanie ich Centralnej Komisji Metodycznej.
pozdrawiam
Andrzej Klubiński
Rafał Rufus Magryś:
Witam,
Proponuję zmianę "Słownika" Parucha na normę ISO-639. Dzięki temu będzie można w łatwy sposób element ten np. tłumaczyć oraz prezentować EAD. To co będzie widział natomiast archiwista to inna sprawa: w ZoSIA implementujemy ISO dla bazy, formy przymiotnikowe dla archiwisty tj.:
zho (w bazie) chiński (wybiera archiwista z listy),
som (w bazie) somalijski (wybiera archiwista z listy),
pozdrawiam,
P.S. To nie dowcip - takie języki materiałów archiwalnych występują w archiwach w Polsce ;)
Wojciech Woźniak:
Witam,
oczywiście popieram propozycję Rafała. Mam tylko jedno pytanie: w jaki sposób opisany był język somalijski dotychczas, bo nie mogę znaleźć odpowiedniego skrótu w "Słowniku" Parucha?
Dodatkowe argumenty za normą ISO są jeszcze w wątku Dlaczego archiwiści nie lubią normy ISO 639?
Marcin Hlebionek:
Od siebie uzupełniłbym [wykaz literatury, o pozycje starsze, niemniej pomocne:Prokuratura PRL w latach 1950-1960, Warszawa 1960,, szczególnie artykuł autorstwa M. Chigryn, A. Zborowski, Organizacja prokuratury PRL.
warto też chyba pamiętać o pracy H. Zięba-Załucka, Instytucja prokuratury w Polsce, Warszawa 2003 i innych publikacjach autorki.
Przydać też może się, chyba praca Biurowość w prokuraturach wojewódzkich i powiatowych (według stanu na dzień 1 IX 1961r.), załącznik do Biuletynu nr 5-7 (125-127) za1961r., Warszawa 1961.
Pozdrawiam
Wojciech Woźniak:
Witam,
zastanawiam się czy w związku z
--- Cytuj ---16.1.obok oryginalnego zapisu kancelaryjnego należy umieścić uzupełnienia dotyczące określenia czynu zabronionego i miejsce jego popełnienia. Ponadto należy zamieścić nazwy podmiotów oraz nazwiska osób, których sprawa dotyczy.
--- Koniec cytatu ---
i
--- Cytuj ---14. Jako uzupełnienie pomocy ewidencyjno-informacyjnych zaleca się opracować indeksy:
a) osobowy,
b) geograficzny,
c) przedmiotowy.
--- Koniec cytatu ---
nie powstanie sytuacja, że w przypadku decyzji komisji metodycznej o podjęciu prac nad przygotowaniem indeksów trzeba będzie powtarzać w nich elementy (nazwy podmiotów, nazwiska osób) zawarte już w tytułach?
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej