Autor Wątek: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu  (Przeczytany 4873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2017, »
Niestety, organizatorzy ustalili opłatę konferencyjną w wysokosci 200 zł  >:( >:( >:(
https://drive.google.com/file/d/0BwFhBC6LkWHLekNEQkdTa0Jqa2s/view
Współrganizatorem konferencji jest Archiwum Państwowe w Poznaniu, tym bardziej ta opłata to grube nieporozumienie :(

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2017, »
W odpowiedzi pod jednym z postów w innym wątku.
Krytyka - tak, ale forma też jest ważna. No i więcej wystąpień merytorycznych. Proponujmy jakieś rozwiązania - sama krytyka przeradza się w bezsensowne narzekanie, nikomu do niczego nie potrzebne. Przykre i żenujące.
Podczas konferencji głos zabierze m.in. Pani Iwona Fischer. Idąc za powyższym postulatem, mam nadzieję, że usłyszymy jakieś propozycje w wystąpieniu zatytułowanym "Najprostszą drogą do bazy danych ? czyli o nieprzemyślanym upraszczaniu metodyki archiwalnej". Mam też nadzieję, że większość wystąpień również przyniesie więcej rozwiązań i pomysłów, a niżeli pustych sloganów. Obym się nie mylił  ;)

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2017, »
Oto krótka relacja i parę wrażeń.

1.   Szczególnie w 1 dzień nad salą obrad unosił się duch IFARu, cytaty i skriny z naszego forum były pokazywane nader często. Prezentacja Iwony Fischer z ANK (pt. "Najprostszą drogą do bazy danych ? czyli o nieprzemyślanym upraszczaniu metodyki archiwalnej") w całości była złożona ze zrzutów z IFAR. A pokazanie wątku "Czy zespół archiwalny jest potrzebny???" miało chyba wstrząsnąć metodycznymi sumieniami zebranych i pokazać grozę metodycznych dyskusji na IFARze. ::) ::) ::)
Było oczywiście też o nawiasach kwadratowych, a także o etyce. ???

2.   Większość wystąpień, nawet jeśli w tytule miało opracowanie czy standardy opracowania, skupiało się raczej na przedstawieniu instytucji czy archiwów.

3.   W archiwach uczelnianych króluje Access!

4.   M. Wiśniewska-Drewniak, badająca archiwa społeczne boi się, że archiwa te nauczą się stosować metodykę archiwalną i nie zdąży przebadać tego, jak teraz opisują (a opisują naprawdę przeróżnie ;D).

5.   Bardzo dobre, metodyczne wystąpienie prof. W. Kwiatkowskiej z UMK, która omówiła  negatywne przewartościowanie opracowania w archiwach w ostatnich latach: naukowe opracowanie na marginesie, uproszczone opracowanie, sprowadzenie opracowania do ewidencjonowania, nonszalanckie podejście do zasady proweniencji.
Przypomnę, że to samo mówiłam na moim panelu w czasie Zjazdu Archiwistów w Kielcach: bardzo widoczny jest spadek rangi opracowania w ostatnich kilkunastu latach, o czym świadczy przede wszystkim miejsce opracowania w strategii archiwów na lata 2010-2020 (cytat: "w sposób zamierzony pominięto problematykę związaną z opracowaniem materiałów archiwalnych. W związku z obecnym stanem faktycznym środków ewidencyjnych zostało ono w znacznym stopniu ograniczone na rzecz uzupełnienia i korekty ewidencji zasobu archiwów państwowych").

Na końcu swojego wystąpienia prof. Kwiatkowska również zauważyła pojawienie się w archiwach nowego typu użytkowników, i zadała pytanie: czy dla niewielkiej grupy osób prowadzić żmudne badania i rekonstruować zespoły?

Pytanie, na które my, praktycy musimy znaleźć odpowiedź.

6. Środowisko naukowe zastanawia się, jak rozszerzać i pogłębiać opisy ksiąg wpisów z okresu staropolskiego, które w archiwach mają nader oszczędne tytuły j.a. Od wielu lat słyszę te dywagacje i widzę bezradność, która oczywiście dotyczy także nas, archiwistów. I pewnie jeszcze na kilku konferencjach w ciągu paru lat te wystąpienia będą się powtarzać. A w tym czasie genealodzy zindeksują te źródła, a przykładem ich działalności jest Projekt Podlasie https://officio.projektpodlasie.pl/
Dla przypomnienia: genealodzy pozamiatali nas, archiwistów, z naszymi dyskusjami jak indeksować, jak pisać nazwisko, a jak imię, a nazwa miejscowości z jakiego okresu ma być itp. My dyskutowaliśmy, a oni w tym czasie po prostu zindeksowali ogromne ilości ksiąg metrykalnych i USC. I tak może być z księgami wpisów. Oczywiście warunkiem jest digitalizacja i udostępnienie ksiąg w Sieci.

7.   K. Syta z UMK mówił o stanie opracowania zespołów tzw. podworskich (niejednolite nazwy zespołów, nieprecyzyjne tytuły j.a. itp.). Postulował ograniczenie liczby zespołów poprzez komasację w ramach całości wyższego rzędu ? zbiór, grupa i utworzenie w ramach apów kolegialnej instytucji do spraw archiwów rodzinno-majątkowych.
I problem stary jak świat: jak scalić informacyjnie rozproszony między różne instytucje zasób?

8.   Środowisko UMK z uporem godnym lepszej sprawy bada egodokumenty i twierdzi, że opis archiwalny jest wobec nich często bezradny. :D :D :D
 
9.   Bardzo zadziwił mnie głos z AGAD: mają zbiór pt. Nabytki Oddziału III (jak stwierdzono, dla wygody archiwistów) i zbiór ten ma kartę A, czyli został uznany za opracowany (Koledzy z NDAP, zatwierdziliście to, nie idźcie tą drogą!).
Zajrzałam do karty tego zbioru i takie oto kwiatki znajduję:  (cyt.) "Zbiór otwarty, w którym gromadzi się fragmenty i szczątki archiwów i kolekcji zbyt drobnych, aby je wyodrębniać w osobne zespoły i zbiory. Tworzą one j.a. uszegerowane wg kolejnych numerów oddziałowej księgi nabytków, do której zostały wpisane przy włączaniu do zasobu oddziału III. Pochodzą z zakupów i darów otrzymywanych przez AGAD od osób prywatnych i instytucji publicznych przeważnie krajowych, niekiedy również zagranicznych, niektóre wydzielono i przekazano z innych oddziałów AGAD. Niektóre weszły do zasobu Oddziału III AGAD w pierwszym okresie jego gromadzenia i oderwały się przypadkowo od większych całości na skutek częstych wtedy przemieszań wynikających przy zmianach lokali magazynowych." http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index.php?l=pl&mode=show&zespoly_id=399&word=nabytki&word2=oddzia%B3u

Czyli zbiór powstał m.in. z akt, które w czasie translokacji oderwały się od właściwych zespołów? Oderwały się, czyli, jak rozumiem, zgubiły się, ale ktoś je znalazł, nie wiedział, co to, więc do zbioru przydzielił?
A w tych właściwych zespołach są braki? Wakaty? Nie można tych oderwanych jednostek do właściwych zespołów włączyć?
Koledzy archiwiści, i piszecie to tak otwarcie i publikujecie to w Sieci?  ??? ??? ???

I kolejny cytat z karty tego zbioru: "Do zbioru włączono ponadto spuścizny osobiste archiwistów (Jadwigi Jankowskiej, Aleksandra Markiewicza, Adolfa E. Mysłowskiego, Antoniego Rybarskiego, Hermana Rappaporta, Adama Stebelskiego, Antoniego Walawendera), wyłączone z udostępniania aż do upływu 30 lat od smierci każdego z twórców tych spuścizn."
 ??? ??? ???
Czyli w zbiorze są także materiały wyłączone z udostępniania? A po 30 latach (już minęło) te akta zostaną wyłączone ze zbioru? ??? ??? ???
Ten zbiór ma kartę A, czyli został uznany za opracowany. :( :( :(

10.   Ze środowiska UMK zabrzmiał apel: Pozwólmy archiwistom opracowywać!

11.   Bardzo na uboczu przewijał się temat EZD, a wiedza na jego temat wśród przedstawicieli środowiska naukowego woła o pomstę do nieba!

12.   Oczywiście dość częste było w trakcie wystąpień:
-   mam więcej, ale muszę skracać, ;D
-   te slajdy pominę, bo nie ma czasu, ;D
-   nie mam czasu na podsumowanie, ;D
-   itp.

13. Kilka pand padło (tu wyjaśnienie http://ekulczycki.pl/design/czytanie-referatu-na-konferencji-de-%E2%80%8Bkomentarz-2/).

PS. Metodyka archiwalna była odmieniana przez wszystkie przypadki, wszyscy podkreślali dorobek polskiej metodyki, a ja mam takie oto podsumowanie praktyczne: po 100 latach istnienia archiwów mamy 26% opracowanego zasobu (najmniej AN Kraków 7,7% oraz AAN 15%, czyli duże i z ogromną tradycją archiwa) udostępniamy 5% (coś robimy nie tak, moim zdaniem problem tkwi m.in. w opisie archiwalnym).
 :( :( :(



Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2017, »
No i niestety działo się niewiele :(
Na konferencji zabrakło głosu praktyków z archiwów państwowych. Niestety wiele wystąpień to głos teoretyków z uczelni wyższych, jednostek naukowych, itd. Poniekąd można było odnieść wrażenie, że po przydługawym wstępie na temat działalności archiwum/instytucji, zabrakło czasu na ... metodykę. Ewentualnie sprowadzano ją do określeń typu... "stosują/-emy ISAD czy ISAAR".
Niestety, konferencja potwierdziła moje wcześniejsze obserwacje. Teoria ni jak ma się do praktyki.
Aaa.. i niestety zabrakło propozycji. Archiwiści albo żądają zmian i tutaj nie proponują nic, albo pozostawić stan rzeczy taki jaki jest.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2017, »
A oto zupełnie inna relacja z tej samej konferencji

https://www.facebook.com/archiwizjoner/posts/1283703738406937

Offline archaik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 14
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2017, »
Aaa.. i niestety zabrakło propozycji. Archiwiści albo żądają zmian i tutaj nie proponują nic, albo pozostawić stan rzeczy taki jaki jest.
A kto czeka na propozycje archiwistów? Przez lata zgłaszają je na różne wezwania i nic. Szkoda że Kierownictwo NDAP oraz CKM nie przedstawiły pomysłów, które już zawarte zostały w zarządzeniach. Przygotowując duże zmiany w metodyce należało je pokazać na takiej właśnie konferncji. Trudno sobie wyobrazić bardziej właściwe forum, poza IFAR, ale tutaj też niewiele na ten temat. Czy nie po to została ta konferencja zorganizowana?

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2017, »
A kto czeka na propozycje archiwistów? Przez lata zgłaszają je na różne wezwania i nic. Szkoda że Kierownictwo NDAP oraz CKM nie przedstawiły pomysłów, które już zawarte zostały w zarządzeniach. Przygotowując duże zmiany w metodyce należało je pokazać na takiej właśnie konferncji. Trudno sobie wyobrazić bardziej właściwe forum, poza IFAR, ale tutaj też niewiele na ten temat. Czy nie po to została ta konferencja zorganizowana?
Po kolei.
Gdzie zgłaszają? Na konferencjach? Pisząc do NDAP? Nic z tych rzeczy. Podczas wizyt w archiwach związanych z realizacją programu retrokonwersji archiwiści mówili o pewnych problemach czy zgłaszali swoje uwagi. Niestety, te które dotyczyły systemu ZoSIA nie trafiają do NAC a podczas spotkań w NDAP ew. dyskusje są dość anemiczne. Tak to wygląda.
Projekty normatywów, które powstawały przy CKM zostały przesłane do archiwów oraz zostały zamieszczone na stronie internetowej archiwa.gov.pl. Co do organizacji konferencji - to pytanie do organizatorów. Zresztą organizacja pozostawiła wiele do życzenia.
Przewidziano wiele referatów, a kilka z nich wypadło. W trakcie obrad zmieniano jego harmonogram. Moderatorzy... w sumie to ich nie było. Wielu autorów miało długie wstępy... Efekt? Jedne wystąpienia trwały 15, 20 minut, inne ponad to. Zebrano tematy "jak leci" i upchnięto w dwa dni.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2017, »
Szkoda że Kierownictwo NDAP oraz CKM nie przedstawiły pomysłów, które już zawarte zostały w zarządzeniach. Przygotowując duże zmiany w metodyce należało je pokazać na takiej właśnie konferncji.
Uprzejmie informuję, że organizatorzy nie zwrócili się do Kierownictwa NDAP (o ile wiem) ani do CKM (to wiem na pewno ;)) z propozycja wystąpień na temat prowadzonych przez nas prac.
Za to znalazły się w programie 2 wystąpienia poświęcone pracom byłej CKM. Z tego logiczny wniosek, że bardziej interesowały ich prace byłej CKM niż obecnej. Oczywiście organizatorzy mieli do tego prawo.
Proszę jednak nie mieć do CKM pretensji w tej materii 8) 8) 8)
Trudno sobie wyobrazić bardziej właściwe forum, poza IFAR, ale tutaj też niewiele na ten temat.
Niewiele na ten temat na IFARze??? Informuję systematycznie o pracach CKM, protokoły są dostępne, projekty takoż, parę dyskusji też tu odbyliśmy.  8) 8) 8)
Jak wiecie, ja zawsze chętnie roztrząsam metodycznie 8) 8) 8)

Czy nie po to została ta konferencja zorganizowana?
Proszę pytać organizatorów.

Pozdrawiam metodycznie 8) 8) 8)

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2017, »
Cytat: Hubert Mazur
Michał, piszesz, że "Gdyby przytoczonych osób nie było na sali, nie mogłyby zabrać głosu". Mnie się wydaje, że dyskusja nad referatami wygłaszanymi na konferencjach naukowych przenoszona w w przestrzeń wirtualną (na IFAR, Twittera, Facebooka) bez możliwości włączenia się w nią samego zainteresowanego czyli referenta stała się normą. Nie rozumiem zatem, że czym się irytujesz. Wg nowych praktyk i standardów chyba można wyśmiewać, krytykować, negować czyjś dorobek naukowy, oceniać jej referat (nierzadko w sposób niemerytoryczny) nie bacząc na to, czy dana osoba będzie miała możność odniesienia się do zarzutów i uwag np. z uwagi na brak konta na Twiterze. Skąd zatem Twoja troska o rzeczową dyskusję akurat w tym przypadku?

Niestety, upychanie wielu referatów w programach konferencji oraz nagminne nietrzymanie dyscypliny czasowej przez referentów i moderatorów prowadzi do tego, że nie ma czasu na zadanie pytania czy dyskusję.  :( :( :(

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 29, 2017, »
Cytat: Hanna Staszewska
Projekty, mimo że zostały rozesłane do uczelni, nie wzbudziły żadnego, powtarzam, żadnego zainteresowania. Nie wpłynęły do nas żadne uwagi, ani negatywne, ani pozytywne. Z tego wnoszę, że kompletnie nie interesuje to srodowiska naukowego :)

Cytat: urzędas
Interesuje czy nie interesuje tego nie wiemy.
urzędasie, zdecyduj się ;)

Cytat: urzędas
Na pewno o tym nie świadczy przesyłanie lub nie pism do NDAP.
Własnie swiadczy, gdyby srodowisko naukowe było zainteresowane naszymi projektami, z pewnoscią przysłaliby uwagi.

Cytat: urzędas
Konferencja w Poznaniu pokazała że bardzo interesuje i że jest oczekiwanie spotkań i debat a nie wymiany pism.
Byłam na całej konferencji, pilnie słuchalam wszystkich wystąpień i nie przypominam sobie żadnego głosu ze srodowiska naukowego nt. projektów procedowanych przez CKM i archiwa.
Ale może mi cos umknęło...
Proszę zatem, urzędasie, o wskazanie, kto i co na temat projektów mówił na sali obrad. Proszę o konkrety, czyli nazwiska i stosowne cytaty.
Bo obracamy się w kręgu ogólników...

Offline archaik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 14
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2017, »
No właśnie, proszę podać nazwiska, i cytaty potrzebne, bo w programie konferencji nie było referatów dotyczących projektów przygotowanych przez obecną CKM.  Jeśli ktoś poza tematem o nich nie wspomniał, to może była dyskusja w kuluarach. A jak na forum będzie podane, b edzie można dyskutować konkretnie choć wirtualnie. Ale chyba projekty już zatwierdzone, wiec  będzie dyskusja akademicka, jakiej nie było w Poznaniu.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Październikowa (2017) konferencja w Poznaniu
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2017, »
Pierwsze trzy wątki w tym miejscu...
http://www.ifar.pl/index.php/board,22.0.html

0... odpowiedzi.